Czym są domeny .eu_ Brexit

Czym są domeny .eu? Brexit

Domena .eu cieszy się ogromnym zainteresowaniem w sieci i jest jedną z najbardziej popularnych na świecie wśród firm i osób fizycznych. W 2018 roku zarejestrowano ponad 3 miliony domen .eu w Internecie, a w Polsce około 300 000. Jak wygląda rejestracja domen w czasach Brexitu? 

Domena .eu jest zwana TLD (Top Level Domain), czyli domeną wyższego rzędu. Oznacza to, że znajduje się na górze hierarchii nazw systemu DNS. Domeny TLD dzielą się na: 

 • Krajowe i regionalne (ccTLD, country code) – np. .pl, .eu, .de. 
 • Rodzajowe (gTLD  – generic) – np. com, .org, .net, .edu, .gov. 

Organem zarządzającym (rejestrem) domeny .eu jest EURid, wyznaczony do tego zadania poprzez Komisję Europejską. EURid współpracuje z około 750 akredytowanymi rejestratorami domen .eu na całym świecie. Rejestrator jest wyspecjalizowany w zakresie rejestracji domen .eu. 

Domeny .eu: kto może ją zarejestrować? 

Kryterium stanowi miejsce zamieszkania, a nie narodowość. Domena jest przeznaczona dla: 

 • Przedsiębiorcy, który prowadzi działalność gospodarczą lub ma statutową siedzibę prowadzenia działalności na terenie Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu lub Norwegii; 
 • organizacji założonych na terytorium Wspólnoty lub wspomnianych państw, zgodnie z zastosowaniem przepisów prawa krajowego; 
 • osoba fizyczna zamieszkała we Wspólnocie lub ww. państwach. 

Nowe ustalenia korzystania z domeny .eu po Brexicie 

Według nowych ustaleń prawnych, związanych z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, istnieje okres przejściowy dla abonentów domen .eu: 

 1. 31 stycznia 2020 Wielka Brytania opuściła Unię Europejską i 1 lutego 2020 stała się wobec niej państwem trzecim. Będzie jednak nadal członkiem unijnego rynku. Do końca 2020 potrwa okres przejściowy, w ciągu którego Wielka Brytania ureguluje porozumienia handlowe i sprawy związane z domenami. 
 2. Podobny okres przejściowy zyskają mieszkańcy i obywatele Wielkiej Brytanii. Obywatele Unii Europejskiej bez względu na miejsce zamieszkania będą mogli rejestrować i odnawiać domeny .eu. 
 3. Prawo do rejestrowania i odnawiania domen .eu mają osoby fizyczne, które nie są obywatelami UE, ale mają status rezydenta kraju członkowskiego. 
 4. W przypadku firm i organizacji, przepisy zakładają, że 19 października 2020 tacy abonenci stracą możliwość odnawiania i rejestracji domen .eu.  

Podsumowując, Polacy mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii, zachowają prawa do domeny .eu, jeśli zarejestrowali je jako osoby fizyczne. Brytyjczycy, którzy mieszkają w którymś kraju członkowskim UE, mogą rejestrować i odnawiać domenę .eu wyłącznie jako osoby fizyczne. W przypadku firm, które zarejestrowały domenę .eu w Wielkiej Brytanii jako miejsce prowadzenia działalności, będą musiały przenieść adres siedziby na dowolny z 27. krajów członkowskich UE lub dokonać cesji na obywatela Unii Europejskiej lub podmiot znajdujący się na terenie państwa członkowskiego. Cesja jest bezpłatna i można ją przeprowadzić online. 

Informacje związane z tym tematem są cały czas aktualizowane. 

Domeny w Kru.pl 

Firma Kru.pl jest akredytowanym rejestratorem NASK i EURid oraz członkiem RIPE NCC. Mimo świeżości Kru.pl na rynku, stoją za nią znawcy branży, dla których ważna jest przejrzystość działania i domeny bez kruczków! Sprawdź nasz cennik domen: https://www.kru.pl/cennikdomen.php 

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Kru.pl głównym sponsorem semKRK
  Aktualności

  Kru.pl głównym sponsorem semKRK

  Już 6 marca 2020 o godz. 18:00 w krakowskim Muzeum Manggha odbędzie się 14. edycja semKRK, czyli znanej marketingowej konferencji o charakterze edukacyjno-integracyjnym. Wydarzenie jest skierowane do właścicieli biznesów, pracowników działów marketingu, branży e-commerce, ale również specjalistów SEM i SEO oraz agencji marketingu internetowego.  semKRK to ogólnopolska, barcampowa konferencja oraz warsztaty, które stanowią doskonałą okazję do wymiany wiedzy i doświadczenia wśród specjalistów marketingu […]

 • pl Registry Lock dostępne w Kru.pl
  Aktualności

  .pl Registry Lock dostępne w Kru.pl

  Poszukujesz zwiększenia bezpieczeństwa dla swojej domeny? Obawiasz się, że ktoś może przechwycić Twoje domeny? W Kru.pl wprowadzamy dla Klientów możliwość zabezpieczenia domen polskich funkcjonalnością .pl Registry Lock. Dzięki zastosowaniu Registry Lock możesz zabezpieczyć domeny przed usunięciem z rejestru, zmianą danych Abonenta czy możliwością transferu do innego rejestratora. Uruchomienie zabezpieczenia .pl Registry Lock odbywa się w […]

 • Jakość Twojego Internetu_ jak to sprawdzić_
  Aktualności

  Jakość Twojego Internetu: jak to sprawdzić?

  Czy wiesz, że od grudnia 2018 r. UKE udostępnia narzędzia, dzięki którym sprawdzisz prędkość Twojego internetu? Wejdź na nasz blog po więcej szczegółów.