Czym są domeny .eu_ Brexit

Czym są domeny .eu? Brexit

Domena .eu cieszy się ogromnym zainteresowaniem w sieci i jest jedną z najbardziej popularnych na świecie wśród firm i osób fizycznych. W 2018 roku zarejestrowano ponad 3 miliony domen .eu w Internecie, a w Polsce około 300 000. Jak wygląda rejestracja domen w czasach Brexitu? 

Domena .eu jest zwana TLD (Top Level Domain), czyli domeną wyższego rzędu. Oznacza to, że znajduje się na górze hierarchii nazw systemu DNS. Domeny TLD dzielą się na: 

 • Krajowe i regionalne (ccTLD, country code) – np. .pl, .eu, .de. 
 • Rodzajowe (gTLD  – generic) – np. com, .org, .net, .edu, .gov. 

Organem zarządzającym (rejestrem) domeny .eu jest EURid, wyznaczony do tego zadania poprzez Komisję Europejską. EURid współpracuje z około 750 akredytowanymi rejestratorami domen .eu na całym świecie. Rejestrator jest wyspecjalizowany w zakresie rejestracji domen .eu. 

Domeny .eu: kto może ją zarejestrować? 

Kryterium stanowi miejsce zamieszkania, a nie narodowość. Domena jest przeznaczona dla: 

 • Przedsiębiorcy, który prowadzi działalność gospodarczą lub ma statutową siedzibę prowadzenia działalności na terenie Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu lub Norwegii; 
 • organizacji założonych na terytorium Wspólnoty lub wspomnianych państw, zgodnie z zastosowaniem przepisów prawa krajowego; 
 • osoba fizyczna zamieszkała we Wspólnocie lub ww. państwach. 

Nowe ustalenia korzystania z domeny .eu po Brexicie 

Według nowych ustaleń prawnych, związanych z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, istnieje okres przejściowy dla abonentów domen .eu: 

 1. 31 stycznia 2020 Wielka Brytania opuściła Unię Europejską i 1 lutego 2020 stała się wobec niej państwem trzecim. Będzie jednak nadal członkiem unijnego rynku. Do końca 2020 potrwa okres przejściowy, w ciągu którego Wielka Brytania ureguluje porozumienia handlowe i sprawy związane z domenami. 
 2. Podobny okres przejściowy zyskają mieszkańcy i obywatele Wielkiej Brytanii. Obywatele Unii Europejskiej bez względu na miejsce zamieszkania będą mogli rejestrować i odnawiać domeny .eu. 
 3. Prawo do rejestrowania i odnawiania domen .eu mają osoby fizyczne, które nie są obywatelami UE, ale mają status rezydenta kraju członkowskiego. 
 4. W przypadku firm i organizacji, przepisy zakładają, że 19 października 2020 tacy abonenci stracą możliwość odnawiania i rejestracji domen .eu.  

Podsumowując, Polacy mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii, zachowają prawa do domeny .eu, jeśli zarejestrowali je jako osoby fizyczne. Brytyjczycy, którzy mieszkają w którymś kraju członkowskim UE, mogą rejestrować i odnawiać domenę .eu wyłącznie jako osoby fizyczne. W przypadku firm, które zarejestrowały domenę .eu w Wielkiej Brytanii jako miejsce prowadzenia działalności, będą musiały przenieść adres siedziby na dowolny z 27. krajów członkowskich UE lub dokonać cesji na obywatela Unii Europejskiej lub podmiot znajdujący się na terenie państwa członkowskiego. Cesja jest bezpłatna i można ją przeprowadzić online. 

Informacje związane z tym tematem są cały czas aktualizowane. 

Domeny w Kru.pl 

Firma Kru.pl jest akredytowanym rejestratorem NASK i EURid oraz członkiem RIPE NCC. Mimo świeżości Kru.pl na rynku, stoją za nią znawcy branży, dla których ważna jest przejrzystość działania i domeny bez kruczków! Sprawdź nasz cennik domen: https://www.kru.pl/cennikdomen.php 

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • cover-Hosting-Kru.pl-najbardziej-wydajny-w-rankingu-Subverse
  Aktualności

  Hosting Kru.pl najbardziej wydajny w rankingu Subverse

  Oferta Kru.pl została wyróżniona w rankingu Subverse za największą wydajność WordPressa przy użyciu wtyczki Litespeed cache. Dzięki temu nasz hosting umożliwia najszybsze ładowanie stron, jakie można zaoferować na rynku. A to właśnie liczy się najbardziej w Twoim biznesie, prawda?  Ranking Subverse opiera się na analizie hostingów pod kątem wtyczek pamięci podręcznej do WordPressa. To właśnie […]

 • kru-najszybszym-hostingiem
  Aktualności

  Kru.pl najszybszym hostingiem w Polsce według Hostranker

  Według rankingu Hostranker, Kru.pl wyprzedził czołowych dostawców hostingu takich jak nazwa.pl, Zenbox, LH.pl i inne. Hosting został doceniony pod względem szybkości ładowania stron, które wczytują się w jedynie 232 milisekundy. Taki wynik pozwolił zająć Kru.pl zaszczytne 1. miejsce w rankingu najbardziej wydajnych hostingów w Polsce. W rankingu znajduje się obecnie 24 dostawców hostingu. To kolejna […]

 • cover-5-inspirujacych-kampanii-waletynkowych-ecommerce
  Aktualności

  5 inspirujących kampanii walentynkowych w e-commerce

  Walentynki to idealna okazja do wyrażenia miłości i obdarowania bliskiej osoby wyjątkowymi prezentami. Sklepy online prześcigają się w tworzeniu ciekawych kreacji z okazji Dnia Zakochanych. Jakie są najbardziej inspirujące kampanie walentynkowe w e-commerce? Walentynki to jedno z najważniejszych wydarzeń w handlu online. W USA Dzień Walentego generuje większy dochód niż dzień św. Patryka, Halloween i […]