Jakość Twojego Internetu_ jak to sprawdzić_

Jakość Twojego Internetu: jak to sprawdzić?

1 grudnia 2018 roku wystartował certyfikowany mechanizm monitorowania Internetu – czytamy na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Strona internetowa i szereg aplikacji sprawdzają, jaka jest prędkość Internetu u danego użytkownika i oferują narzędzie do ewentualnego dochodzenia swoich praw. 

Pomiaru dokonuje się za pomocą aplikacji PRO Speed Test. Do tej pory dokonano 440 tysięcy pomiarów, które pokazały prędkość Internetu w danych województwach. Średnia prędkość pobierania danych w Polsce to 123,4 Mb/s w przypadku desktopów oraz 23,4 na urządzeniach mobilnych. Średnia prędkość wysyłania danych wynosi 44 Mb/s, a 11,1 Mb/s na urządzeniach mobilnych. Najwięcej pomiarów dokonano w województwie mazowieckim (6908), wielkopolskim (3738), pomorskim (2598). Mierzenia Internetu dokonywano za pomocą: 

 • Android (291 557) 
 • Windows (67 865) 
 • IOS (42 068). 

Aplikacja wskazuje elementy: 

 • obciążenie procesora,  
 • rodzaj karty sieciowej,  
 • obecność aktywnych łącz VPN,  
 • natężenie generowanego ruchu w tle,  
 • liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika. 

System pomiarowy PRO Speed Test został certyfikowany przez Prezesa UKE od dnia 01.12.2018 na okres 2 lat. Służy on do weryfikacji warunków zawartych w umowie z dostawcą Internetu. Zgodnie z prawem pomiar łącza za pomocą mechanizmu pomaga wykazać nienależyte wykonanie umowy i ułatwia późniejsze dochodzenie roszczeń. Warto jednak pamiętać również o warunkach technicznych oraz prawnych i traktować pomiar informacyjnie. 

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Kru.pl głównym sponsorem semKRK
  Aktualności

  Kru.pl głównym sponsorem semKRK

  Już 6 marca 2020 o godz. 18:00 w krakowskim Muzeum Manggha odbędzie się 14. edycja semKRK, czyli znanej marketingowej konferencji o charakterze edukacyjno-integracyjnym. Wydarzenie jest skierowane do właścicieli biznesów, pracowników działów marketingu, branży e-commerce, ale również specjalistów SEM i SEO oraz agencji marketingu internetowego.  semKRK to ogólnopolska, barcampowa konferencja oraz warsztaty, które stanowią doskonałą okazję do wymiany wiedzy i doświadczenia wśród specjalistów marketingu […]

 • Czym są domeny .eu_ Brexit
  Aktualności

  Czym są domeny .eu? Brexit

  Domena .eu cieszy się ogromnym zainteresowaniem w sieci i jest jedną z najbardziej popularnych na świecie wśród firm i osób fizycznych. W 2018 roku zarejestrowano ponad 3 miliony domen .eu w Internecie, a w Polsce około 300 000. Jak wygląda rejestracja domen w czasach Brexitu?

 • pl Registry Lock dostępne w Kru.pl
  Aktualności

  .pl Registry Lock dostępne w Kru.pl

  Poszukujesz zwiększenia bezpieczeństwa dla swojej domeny? Obawiasz się, że ktoś może przechwycić Twoje domeny? W Kru.pl wprowadzamy dla Klientów możliwość zabezpieczenia domen polskich funkcjonalnością .pl Registry Lock. Dzięki zastosowaniu Registry Lock możesz zabezpieczyć domeny przed usunięciem z rejestru, zmianą danych Abonenta czy możliwością transferu do innego rejestratora. Uruchomienie zabezpieczenia .pl Registry Lock odbywa się w […]