Cyberbezpieczeństwo i nowe technologie

Cyberbezpieczeństwo i nowe technologie: prognozy na 2020

Nowe technologie są narzędziem służącym do rozwoju, ale w rękach cyberprzestępców również do kradzieży danych. Większe wydatki na cyberbezpieczeństwo w firmach to konieczność, ponieważ według statystyk, w nadchodzących latach czekają coraz bardziej wyrafinowane ataki oraz rozwój technologii deepfake. Inne wyzwanie to ciągła potrzeba wdrażania innowacji, które nie tylko poprawią wydajność, ale też zmniejszą koszty operacyjne w firmie. 

Cyberbezpieczeństwo jest procesem, który wciąż ewoluuje. Jeszcze 20 lat temu Internet był dostępny w jednym na 10 gospodarstw domowych. Prędkość łącza internetowego nie przekraczała wtedy 115kb/s, a czas ładowania “ważącej” 37 KB strony www zajmował około 10 sekund. Te czasy zniknęły bezpowrotnie, a obecnie spędzamy w sieci blisko 6 godzin dziennie.  

Konsekwencją popularności i powszechności dostępu do Internetu są coraz bardziej zróżnicowane formy cyberataków. Do tej pory były to najczęściej: 

Rodzaje cyberataków 

 • Wyciek danych poprzez użycie złośliwego oprogramowania (malware), 
 • Ataki DDoS, 
 • Ransomware, 
 • Phising
 • Wyciek danych spowodowany działaniem pracowników firmy i in. 

Według raportu Kaspersky`ego, cyberprzestępcy pójdą nieco dalej, wykorzystując wyciek danych wrażliwych takich jak informacje biometryczne. Są to dane osobowe, które można uzyskać za pomocą przetwarzania technicznego, aby jednoznacznie zidentyfikować daną osobę, np. wizerunek twarzy, odcisk palca. Jeśli cyberprzestępcy znajdą się w posiadaniu tego typu informacji, mogą przy pomocy uczenia maszynowego stworzyć tzw. deepfake. Przykładem takiego działania mogą być spreparowane filmiki z twarzą danej osoby lub rzeczywistość rozszerzona, wykorzystująca obraz z kamery, na który na żywo nakładana jest grafika 3D.  

Według ekspertów, inny wymiar zyskają ataki typu ransomware. Przestępcy mogą teraz zamiast blokować odzyskanie plików, próbować opublikować ukradzione dane należące do konkretnej firmy. Przypuszczalnie tego typu sytuacje dotyczą raczej większych firm. W przypadku MŚP nadal największym czynnikiem zagrożenia wyciekiem danych jest “czynnik ludzki”. Warto zatem inwestować nie tylko w zabezpieczenia, ale również w edukację pracowników pod kątem cyberbezpieczeństwa.  

Cyberbezpieczeństwo i nowe technologie 

Bardziej optymistyczne wnioski płyną z badania „Navigator – now, next and how for business” firmy HSBC, z którego widać, że polscy przedsiębiorcy mają świadomość kluczowej roli bezpieczeństwa danych i sieci 5G. W porównaniu do innych krajów na świecie, widzimy nieco mniej potencjału w 5G (17% polskich firm wskazuje sieć piątej generacji jako ważną dziedzinę, a reszta krajów: 25%). Dla polskich przedsiębiorstw liczą się również inne procesy: 

 • Robotyka 
 • Druk 3D 
 • User experience 
 • Produktywność i oszczędzanie kosztów. 

Wyniki są różne w zależności od branży. Przykładowo, dla wybranych, zagranicznych branż liczą się: 

 • Internet Rzeczy (28%), a następnie bezpieczeństwo danych (26%) w przypadku handlu hurtowego i detalicznego, 
 • AI, czyli sztuczna inteligencja (28% i 26%), a następnie robotyka (26% i 25%) w produkcji i motoryzacji. 

Cyberbezpieczeństwo: plany na Nowy Rok 

Kwestie ochrony danych w firmach mają ogromne znaczenie. Od strony prawnej funkcjonuje ustawa RODO, a także odpowiednie przepisy, które sankcjonują przestępstwa przeciwko ochronie informacji. Ważną luką do zapełnienia staje się zatrudnienie dedykowanych specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz wdrożenie nawyków ochrony danych i edukacji pracowników.  

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Cyberbezpieczeństwo

  Zagrożenia w sieci. Jak się przed nimi chronić? Cz. 1

  Zgodnie z raportem „Ochrona danych osobowych w czasie pandemii” przygotowanego przez Krajowy Rejestr Długów i serwis ChronPESEL.pl, aż 62,3% Polaków uważa, że w trakcie pandemii są bardziej narażeni na utratę danych. Statystyki pochodzą z II kwartału trwania pandemii. Jakie są rodzaje zagrożeń w sieci i jak się przed nimi chronić? W 2020 roku wzrosła liczba […]

 • cyberbezpieczenstwo
  Cyberbezpieczeństwo

  Dzień Cyberbezpieczeństwa: 7 kroków do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w sieci

  Czy kiedykolwiek zdarzyła Ci się próba przejęcia firmowego komputera, telefonu komórkowego, zablokowania dostępu do usług sieciowych czy też próba usunięcia danych? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na którekolwiek pytanie, miałeś do czynienia z rodzajem ataku cybernetycznego. Jakie jeszcze są rodzaje ataków i jak się przed nim chronić? W „Barometrze Ryzyk Allianz 2019” incydenty cybernetyczne znalazły się na […]

 • Cyberbezpieczeństwo w czasach COVID-19_ trendy
  Cyberbezpieczeństwo

  Cyberbezpieczeństwo w czasach COVID-19: trendy

  Pandemia przyniosła szereg zmian na wielu polach: dbania o własne zdrowie, ochronę innych, a także przyspieszyła zmiany na rynku pracy. Praca zdalna stała się codziennością. Jakie zmiany się z tym wiążą i jak uchronić się przed cyberzagrożeniami?