Efektywna praca online bez pośpiechu_

Efektywna praca online bez pośpiechu?

Nowa rzeczywistość i praca zdalna to wciąż wyzwanie. Z jednej strony możemy poczuć się swobodnie, nie musząc rano spieszyć się i zyskać dodatkowy czas. Z drugiej: jeśli nie zapanujemy nad sobą i biznesem, to praca może zająć praktycznie cały dzień. Jak pracować bardziej efektywnie i bez pośpiechu? 

Istnieją dwa podejścia do obowiązków, które znamy jeszcze ze “starego świata”, czyli tego sprzed pandemii. Pierwsze z nich to bardzo intensywna praca, wykonywanie wszystkich zadań od razu i nieczekanie na lepszy moment. To tryb tzw. walki. Drugi typ podejścia do biznesu można określić jako: “slowbiznes”, czyli praca wykonywana powoli, ale skrupulatnie i z zamysłem. W tym ujęciu zmuszanie się do pracy ponad siły jest odrzucane. Obecny świat nieco wymusza pierwszy sposób działania, gdzie trzeba robić więcej, szybciej i lepiej niż konkurencja. Obydwa rozwiązania są dobre, ale działanie na dłuższą metę w trybie walki może generować ogromny stres i presję. Warto zatem pomyśleć o tym, jak można to zrobić lepiej oraz bez uszczerbku na zdrowiu. 

7 sposobów na pracę zdalną bez pośpiechu 

Może się wydawać, że praca nieco “wolniejsza” nie będzie tak wydajna, szczególnie jeśli udało się już coś osiągnąć i nie chcemy teraz zaprzepaścić wyników. Nic bardziej mylnego, nie chodzi o leniuchowanie, ale o bardziej wyważone podejście do pracy. Dzięki temu stanie się ona równie efektywna, a pracownik czy też właściciel biznesu uniknie wypalenia zawodowego. 

 1. Ustalenie celu i ram pracy online. Ważne jest określenie budżetu, celu danej pracy, momentu, po którym będzie można poznać osiągnięcie celu. Pracując zdalnie, bardzo łatwo zagubić się w obowiązkach albo pracować na 2, a nawet 3 etaty. Potrzebne jest wyraźne rozgraniczenie życia zawodowego i pracy. Warto przetestować osobny pokój, w którym nie będzie hałasu, innych domowników lub wyznaczyć stałe godziny pracy. 
 2. Czas na odpoczynek. Najlepiej od razu wpisać w kalendarz czas wypoczynku, aby … o nim nie zapomnieć. Co więcej, trzeba pomyśleć o jakości wypoczynku. Oglądanie seriali i jedzenie chipsów może wydawać się kuszące, ale w sytuacji długiej pracy przed komputerem, najlepiej sprawdzi się odpoczynek aktywny lub taki, dzięki któremu myślami będziesz daleko od obowiązków. 
 3. Stop powiadomieniom na swoim telefonie. Nieustanne dźwięki powiadomień o nowościach, czy chęć odpisania na komentarze, skutecznie dekoncentrują. Warto wyznaczyć czas, w którym będziesz odpowiadać na wiadomości, odpisywać klientom i śledzić nowinki branżowe. Podobnie z social mediami, chyba że Twoje obowiązki są związane z mediami społecznościowymi.  
 4. Model 70/30. Oznacza planowanie 70% swojego czasu pracy, a resztę zostawianie na nieprzewidziane trudności. Dlaczego? Najczęściej wykonanie zadań zajmuje dużo więcej czasu, niż początkowo zakładaliśmy. Często wynika to z większego skomplikowania zadań (np. oprócz przygotowania contentu do social media, pojawiło się więcej komentarzy, niż zakładaliśmy) lub sprawy administracyjne/urzędowe/komunikacyjne czy problemy techniczne pochłonęły sporo czasu, który trzeba nadrobić. 
 5. Twórz procedury. Działanie “na ślepo” nie pomaga w produktywności. Gdy np. przenosisz swój biznes do online, trzeba zaplanować tworzenie strony www, znalezienie dobrej firmy hostingowej, a następnie zaplanowanie komunikacji, planu publikowanych treści. W tym procesie firma często współpracuje z podwykonawcami, dlatego warto mieć zaplanowane poszczególne kroki w szczegółach oraz dalsze działania, konsultacje ze specjalistami i wyjścia awaryjne (w razie zmiany planów). Dzięki temu zyskamy spokój i będziemy mieć “rękę na pulsie”. 
 6. Delegowanie zadań. Przyjrzyj się obecnej liście zadań i zastanów się, ile z tych rzeczy możesz oddać podwykonawcom. Zazwyczaj jest ich więcej, niż sądzisz. Dzięki temu odblokujesz czas i energię, a przy okazji sprawdzisz umiejętność delegowania zadań, która jest niezbędna w firmie online. Przyda się zwięzła i sprawna komunikacja, umiejętność dawania feedbacku czy też wprowadzania poprawek. 

Efektywna praca online w dobie pandemii 

Nie wszystkie rady można wdrożyć od razu, ale strategiczne podejście do biznesu z pewnością się opłaci. Praca zdalna to z jednej strony swoboda, ale również odpowiedzialność i umiejętność zarządzania własnym czasem. Nawet jeśli Twoja praca jest pasją, zadbanie o odpoczynek i rozsądny tryb pracy jest tak naprawdę kluczowe. Dzięki temu możesz naładować akumulatory, a potem pracować wydajnie.  

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Marketing

  Clubhouse: czym jest i do czego służy?

  Clubhouse to nowa i nietypowa platforma społecznościowa, którą warto wykorzystać do biznesowych celów. Clubhouse jest na razie stosunkowo mało znany w Polsce, dlatego przy jego użyciu można zwiększyć szansę na poznanie nowych osób i zbudowanie społeczności. Sprawdź, czym jest i czy warto wykorzystać Clubhouse w swojej strategii biznesowej. Czy w obecnym świecie, kiedy mamy już […]

 • 10-bledow-przedsiebiorcow-blog-kru
  Marketing

  10 błędów początkującego przedsiębiorcy i jak je naprawić?

  Prowadzenie biznesu jest trochę wycieczka w nieznane: pojawia się ekscytacja i energia do działania, ale też strach. Nic dziwnego, początkujący przedsiębiorca nie wie przecież, co go czeka. A gdyby tak wybiec trochę do przodu i pomyśleć wcześniej o elementach, które będą miały kluczowe znaczenie dla Twojego biznesu? Sprawdź, jakich błędów nie popełniać i jak je […]

 • Marketing

  Pozycjonowanie i SEO: czym się różnią?

  Prowadzisz blog lub portal i chcesz zająć się pozycjonowaniem? A może zlecasz działania agencji lub freelancerowi i wolisz mieć kontrolę nad tym procesem? Jak zwiększyć widoczność strony internetowej w wynikach wyszukiwania? Sprawdź, czym różni się pozycjonowanie od SEO. W czasach, kiedy z przeglądarki internetowej korzysta miesięcznie około 20 mln użytkowników, te zagadnienia stają się kluczowe […]