Jak zdobyć czytelników newslettera_ Strategia e-mail marketingu

Jak zdobyć subskrybentów? Strategia e-mail marketingu

Czy to możliwe, żeby odbiorcy wypatrywali każdego maila i otwierali go z niecierpliwością? W przypadku dobrze opracowanej strategii marketingowej może tak się stać. Newsletter to jedno z ważniejszych narzędzi marketingowych, którego nie sposób pominąć.  

W 2018 roku w Polsce wysłano 11 miliardów maili. Tak naprawdę mniej istotna jest wielkość bazy mailingowej, a liczy się jej jakość. Zaangażowanie odbiorców, klikanie w linki, sprzedaż produktów, wiadomości od odbiorców – to wszystko pokazuje wymierny efekt działań. Wiele zależy od branży, w której działamy: wskaźniki otwarcia maila są inne dla e-commerce, branży ubezpieczeniowej czy wśród blogerów. W każdej z nich można działać skutecznie, ale przedtem potrzebne będzie zebranie informacji. 

Strategia w e-mail marketingu 

Ludzie chcą czytać ciekawe treści pod warunkiem, że znajdzie się w nich to, czego potrzebują. Poza tym strona www powinna generować wyświetlenia tak, aby czytelnicy mogli na nią trafić. Nie oszczędzaj na pozycjonowaniuStrona internetowa, blog lub sklep powinien być nie tylko przyjemny w odbiorze, ale też znajdować się wysoko w wynikach wyszukiwania. To podstawowa rzecz, aby inni mogli trafiać do newslettera, ponieważ okienko o zapisie pojawia się właśnie na stronie www, a także w social mediach. Można również informować odbiorców o tym, że wysyłamy newsletter podczas wydarzeń branżowych. 

Dokładnie zbadaj, kim jest czytelnik.  Ważne są nie tylko takie parametry, jak płeć, wiek i zainteresowania, ale stworzenie pogłębionej persony i odpowiedź na wiele innych pytań, np. miejsce zamieszkania, pochodzenie, stan cywilny, styl życia, osobowość, wartości, potrzeby, obawy etc. To niełatwe zadanie i wymaga poświęcenia trochę czasu. W dokończeniu procesu mogą okazać się pomocne statystyki Google Analytics czy też Google Search Console, które podpina się do pod stronę internetową. W tym celu można również skorzystać z internetowego narzędzia do tworzenia person, nawiązać rozmowę z czytelnikami w social mediach oraz porozmawiać z nimi na żywo, na przykład podczas jakiegoś eventu.  

Jaki jest cel wysyłania newslettera? Zanim zaczniemy zajmować się e-mail marketingiem, warto sobie odpowiedzieć na to pytanie. Newsletter może służyć do podtrzymywania relacji z czytelnikami, sprzedaży produktów, budowania przewagi rynkowej, dawania wartości (zniżek albo nowych, ciekawych materiałów). Wiele zależy od branży oraz od rodzaju prowadzonej działalności (blog, e-sklep, portal internetowy).  

Segmentacja Klientów i opracowanie szablonu wiadomości.  Czytelnicy newslettera nie są jednorodni, dlatego koniecznie trzeba podzielić ich na segmenty. Według raportów Freshmaila, ten proces pomija blisko 90% marketerów, przez co najprawdopodobniej przepalają pieniądze i czas. Warto też zaakceptować, że wskaźnik otwieralności wiadomości jest największy na początku (według badań około 60%), potem znacznie obniża się. To normalne, ale warto cały czas mieć “rękę na pulsie” oraz śledzić postępy i spadki. Może są jakieś daty w Twojej działalności, które mogą okazać się przełomowe w e-mail marketingu i pomóc osiągać cele? Ważne jest opracowanie szablonu wiadomości od początku i trzymanie się go z racji przyzwyczajania czytelników do pewnego rytuału. Podobnie jest z wyznaczeniem daty i godziny wysyłki newslettera: powinna być stała. 

Testowanie i analiza wniosków. Oprócz segmentacji warto wykonywać testy A/B do tej samej grupy odbiorców, aby przekonać się, co działa najlepiej. Nie ma jednej recepty, każdy biznes newsletter może działać nieco inaczej, nawet w tej samej branży. 

Do osiągnięcia sukcesu niezbędne jest tworzenie wartościowych newsletterów (treści, obrazków, przekazu), ale to temat na inny artykuł. 

Hosting w Kru.pl 

Marka Kru mimo swojej świeżości na rynku, została uznana w rankingu PC World za najlepszą pod względem jakości oferty. Najtańsze domeny w kraju, wsparcie techniczne przed i po sprzedaży, wytrzymałe dyski SSD, a przede wszystkim bezpieczny hosting bez kruczków, przemawiają za przeniesieniem usług do Kru. Zachęcamy do skorzystania z usług: https://www.kru.pl/wordpress.php 

Źródła: 

Raport “E-mail marketing w liczbach” Freshmail z 2018 roku 

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Marketing, jak się za to zabrać
  Marketing

  Marketing: jak się za niego dobrze zabrać?

  Czy wiesz, że marketing nie jest walką na wyroby, tylko na percepcję klientów? Już wiele firm przepaliło budżety, rywalizowało z tymi, z którymi nie powinno i zaliczyło kryzysy wizerunkowe. Tymczasem odpowiedzi na dobry marketing są … uniwersalne. Przeczytaj, jak się za to zabrać.

 • Afiliacja_ czym jest i jak dzięki niej zarabiać na blogu_
  Marketing

  Afiliacja: czym jest i jak dzięki niej zarabiać na blogu?

  Jeśli masz stronę internetową, prowadzisz blog lub sklep online, afiliacja może być jednym ze sposobów monetyzacji działalności w Internecie. Na czym dokładnie polega ten system i na co zwrócić uwagę przy takiej współpracy?

 • Starsi odbiorcy w social media
  Marketing

  Starsi odbiorcy w social media: jak ich zaangażować?

  Komunikaty reklamowe koncentrują się na młodszych pokoleniach: millenialsach i najmłodszemu, wchodzącemu na rynek pracy pokoleniu Z. Tymczasem statystyki mówią, że już teraz seniorzy stanowią 24% konsumentów. A co z odbiorcami w wieku 30-60 lat i ich zwyczajami w social media?