Aktualizacja WordPress_ jak ją wykonać_

Aktualizacja WordPress: jak ją wykonać?

WordPress to przyjazny i sprawny system, który jest dobrze zabezpieczony i aktualizowany kilkukrotnie w ciągu roku. WordPress to też CMS oparty na opensource, która jest narażony na ataki zewnętrzne. Jak poprawnie wykonywać aktualizacje WordPress? Kiedy rozpoznać, że proces nie został wykonany prawidłowo?

Historia WordPressa jest już dość długa. Wszystko zaczęło się w 2001 roku, kiedy to 18-letni Matt Mullenweg założył blog na platformie b2 / cafelog. Pierwsza wersja WordPressa powstała 27 maja 2003 roku i została oznaczona numerem 0.70. Od tego czasu powstało bardzo wiele wersji najpopularniejszego na świecie CMS.

Dlaczego warto aktualizować WordPress?

Aktualizacje WordPress „uszczelniają” system. Ich niewykonywanie może spowodować trudności w prawidłowym funkcjonowaniu strony, a przede wszystkim narażanie się na utratę danych i spadek reputacji firmy. Poza tym aktualizacje sprawiają, że:

 • System rozwija się i wprowadza nowe udogodnienia
 • Redukowane są błędy znalezione w starszych wersjach
 • Następuje usuwanie luk w zabezpieczeniach, które wykorzystują boty, wirusy oraz hackerzy.

Rodzaje aktualizacji

 1. Automatyczna. Dokonujemy jej, klikając w menu Kokpit na „Aktualizacje” lub w zakładce „Wtyczki” i „Aktualizuj wtyczki”. Nie zaleca się aktualizować wszystkich wtyczek naraz, ponieważ może to spowodować błędy w kodzie.
 2. Ręczna. Najpierw pobieramy na dysk wersję instalacyjną wtyczki (najlepiej z katalogu wtyczek do WordPressa). Potem wyłączmy i skasujmy wtyczkę w menu Wtyczki oraz zainstalujmy ponownie pobrany wcześniej plugin.

Kiedy i jak aktualizować WordPressa?

Ważne jest to, czego dotyczy aktualizacja. Jeśli chodzi o łatkę bezpieczeństwa, najlepiej zrobić to od razu niezależnie od tego, czy chodzi o system czy wtyczki. Pozostałe rodzaje aktualizacji warto przemyśleć i zastanowić się, czy nie wprowadzą zmian. To z kolei warto sprawdzić w dokumentacji technicznej wtyczki. Przed aktualizacją systemu zawsze warto zrobić kopię zapasową. Jeśli tego nie zrobimy, strona może po prostu przestać działać.

Jeśli chodzi o mniejsze serwisy, wystarczy kopia zapasowa systemu i bazy danych. Dobrą praktyką w przypadku większych stron jest wersja testowa serwisu po to, żeby na niej weryfikować przebieg procesu aktualizacji. Mamy wtedy całkowitą pewność, że po aktualizacji strona „stanie na nogi”.

Warto wcześniej przygotować sobie plan aktualizacji i dokonać jej wtedy, kiedy obserwujemy najmniejszy ruch na stronie. Nie wykonujmy jednak zbyt często aktualizacji, trzeba tutaj zachować zdrowy rozsądek i dostosować się do procedur. Warto czytać pojawiające się informacje o modyfikacjach WordPressa i sprawdzać zgodność wtyczek z wersją, którą posiadamy.

Jak rozpoznać błędy w aktualizacji WordPressa?

Będzie to widoczne od razu: strona nie otworzy się, wyświetlą się różne błędy lub niektóre funkcjonalności nie zadziałają. Jakie to może mieć konsekwencje?

 • Adres IP może znaleźć się na listach spam prowadzonych przez organizacje typu spamhaus
 • Strona może zostać oznaczona jako niebezpieczna i zainfekowana
 • Witryna utraci pozycję w wynikach wyszukiwania Google
 • Google ukarze witrynę, dając jej ban, czyli ona nie pojawi się w wynikach wyszukiwania
 • Może nastąpić utrata wiarygodności firmy wśród Klientów.

Hosting i monitoring www w Kru.pl

Jako dostawca rozwiązań telekomunikacyjnych z dużym doświadczeniem, oferujemy hosting z automatyczną instalacją WordPress, wykonujemy kopie zapasowe i monitoring stron www. Klient może spać spokojnie, jego biznes jest cały czas pod naszą opieką. Po dokonaniu aktualizacji strony są weryfikowane i sprawdzane, czy wszystko działa i w razie potrzeby naprawiane. Zapewniamy wsparcie techniczne 24/7. Hosting opiera się na szybkich serwerach LiteSpeed i mocnych dyskach NVMe. Zachęcamy do skorzystania z oferty: https://www.kru.pl/wordpress.php

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Nowy lider szybkości hostingu w Polsce!

  Zamierzasz zainwestować w dobry hosting lub domenę internetową? Zastanawiasz się, którego dostawcę usług wybrać? Sprawdź niezależne rankingi przygotowane przez Hostranker oraz Subverse. Według nich Kru.pl oferuje wydajny hosting w Polsce, wykorzystując takie technologie jak LiteSpeed, LSCache, HTTP/3 oraz serwer Redis. W efekcie strony internetowe ładują się błyskawicznie, a to pomaga przedsiębiorcy zaistnieć w Internecie. Szybkość […]

 • Strony www i blogi

  Cloud Mikro 5 GB: atrakcyjny hosting dla przedsiębiorców już dostępny!

  Cloud Mikro 5GB to hosting pod pocztę e-mail, który można wykorzystać we własnej domenie. Pakiet jest najnowszą propozycją w rodzinie Hosting Biznes od Kru.pl. Cena to jedynie 29 zł netto za rok. Drodzy przedsiębiorcy – sprawdźcie, dlaczego to rozwiązanie Wam się opłaca.  Jeśli masz już domenę i szukasz oferty hostingowej z myślą o poczcie e-mail, […]

 • Cover-blog-jak-z-nim-ruszyc
  Strony www i blogi

  Blog: jak z nim ruszyć i od czego zacząć?

  Zastanawiasz się, jak zacząć pisać bloga? Masz pasję lub wiedzę w danej dziedzinie, ale nie wiesz, jak wystartować? Czy w Twojej głowie rodzi się pytanie, jak się wyróżnić oraz regularnie publikować w sieci? I czy to ma sens? Sprawdź! Jak myślisz, ile czasu w ciągu dnia jesteś online? Według raportu „We are social” i „Hot […]