Copywriting i content marketing_ czym się różnią i czy warto tworzyć takie treści_

Content marketing i copywriting: czym się różnią i czy warto tworzyć takie treści?

Merytoryczne treści są niezbędne do prowadzenia biznesu i jego promocji. W tym kontekście często zestawia się pojęcia content marketingu z copywritingiem. Czy jednak są tym samym? I czy warto przygotowywać takie treści?   

Wydaje się, że w dzisiejszym świecie, najlepiej sprzedaje design. Przyzwyczailiśmy się do pięknych grafik, zdjęć, identyfikacji wizualnej. To wszystko jednak nie może funkcjonować bez dobrych treści.  

Content marketing i copywriting: czym są? 

Content marketing jest rodzajem wielkiego “worka marketingowego”, w którym mieszczą się zarówno treści na strony internetoweblogi, teksty reklamowe do social mediów, treści do grafik, infografik, newsletterów itd. Copywriting to część content marketingu, skoncentrowana głównie na tworzeniu komunikatów reklamowych. Copywriting dzieli się na: 

 • Klasyczny, czyli sprzedażowy – jego celem jest takie formułowanie komunikatów, aby sprzedawały, tutaj mamy na myśli teksty takie jak: oferty handlowe, landing page, opisy produktów, 
 • Kreatywny – zajmuje się tworzeniem haseł i sloganów reklamowych, scenariuszy reklam w prasie, tv, radiu, Internecie. W ten rodzaj “wpisują się” również teksty wizerunkowe, storytelling. Celem również jest sprzedaż, ale niedosłownie. Koncentrujemy się na jak najbardziej oryginalnym przekazie, który dotrze do odbiorców i pozwoli sprzedać produkt.  

Celem content marketingu, jak i copywritingu jest zachęcenie do wykonania jakiegoś działania oraz sprzedaż.  

Metody działania content marketingu i copywritingu 

Content marketing opiera się na kompleksowych działaniach marketingowych, których celem jest poprawa wyników finansowych przedsiębiorstwa. Narzędziem do tego są specjalistyczne treści. No dobrze, ale zaliczają się do nich zarówno content marketing, jak i copywriting, często zresztą używane zamiennie (np. tekst na blog może pisać copywriter lub content marketer).  

 • Content marketing wpływa na pozycjonowanie (dzięki np. prowadzeniu bloga, publikacjom zewnętrznym), wizerunek marki (public relations). Ważna jest tutaj solidna analiza słów kluczowych oraz praca nad brandem, który wyznacza kierunek rozwoju firmy. “Zapleczem” content marketingu jest strategia.  
 • Copywriting zajmuje się przygotowywaniem profesjonalnych treści reklamowych na podstawie gruntownej znajomości grupy docelowej, produktu oraz potrzeb klientów (również tych ukrytych). Copywriting mocno bazuje na języku korzyści i merytoryce. 

Marketing online: jakie treści tworzyć? 

Trudno powiedzieć jednoznacznie, ponieważ bez copywritingu nie ma content marketingu i odwrotnie. Content marketing to rodzaj spojrzenia z lotu ptaka na działania marketingowe w firmie (strategia, analiza konkurencji), a copywriting wymaga dużych kompetencji w zakresie technik pisania, wiedzy i warsztatu. Dla małej firmy i średniej firmy niezbędne są treści na stronę internetową, które pomogą dotrzeć do potencjalnych klientów i podjąć decyzję o zakupie. Sprzedają też teksty na blogu firmowym. Jeśli dysponujesz nieco większym budżetem, można pozwolić sobie na profesjonalne hasła reklamowe, storytelling czy scenariusz reklamy. Wybór działań zależy od potrzeb danego przedsiębiorstwa oraz budżetu firmowego. 

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Hosting bez kruczków: po czym rozpoznasz dobrego dostawcę usług?

  Marzysz o stworzeniu własnego miejsca w sieci? Chcesz zaprezentować swoje portfolio, blog albo sprzedawać własne produkty? A może już miałeś własną stronę, ale nie byłeś zadowolony z usługi? Sprawdź, jak wybrać godnego zaufania dostawcę hostingu, który działa bez kruczków. Gdy jesteś w sklepie i przeglądasz produkty, szukasz czegoś, co zrobi na Tobie dobre wrażenie. Wprawi […]

 • Strony www i blogi

  Core Web Vitals: czym są i jaki mają wpływ na SEO?

  W maju 2020 roku Google poinformował o wprowadzeniu Core Web Vitals, czyli wskaźników, które są nowym czynnikiem rankingowym. Sprawdź, na czym polega aktualizacja Google i w jaki sposób zmiany wpłyną na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania.  Już niebawem Google szykuje aktualizację, której celem jest wzmocnienie jakości, szybkości działania i czytelności witryn internetowych. Będzie to […]

 • Strony www i blogi

  Strona www na WordPressie 5.7: poznaj najnowszą aktualizację

  WordPress stale się rozwija, oferując elastyczność i bezpieczeństwo korzystania. 9 marca 2021 roku została ogłoszona najnowsza wersja WordPressa. To pierwsza z trzech aktualizacji zaplanowana na obecny rok. Wersja Esperanza przynosi sporo zmian na lepsze. Sprawdź. WordPress obsługuje ponad 40% stron internetowych. To jeden z najpopularniejszych CMS, bardzo intuicyjnych w obsłudze. WordPress jest wciąż ulepszany i […]