Core Web Vitals: czym są i jaki mają wpływ na SEO?

W maju 2020 roku Google poinformował o wprowadzeniu Core Web Vitals, czyli wskaźników, które są nowym czynnikiem rankingowym. Sprawdź, na czym polega aktualizacja Google i w jaki sposób zmiany wpłyną na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania. 

Już niebawem Google szykuje aktualizację, której celem jest wzmocnienie jakości, szybkości działania i czytelności witryn internetowych. Będzie to miało znaczenie nie tylko w kontekście SEO, ale również użyteczności stron dla czytelników. Core Web Vitals będą brane pod uwagę przez Google od maja 2021 roku.

Core Web Vitals: czym są?

Core Web Vitals to zespół wskaźników (w wolnym tłumaczeniu: kluczowe wskaźniki internetowe), który wpływają na szybkość wczytywania strony internetowej oraz pozycję w wynikach wyszukiwania w Google. Wyodrębnienie tych elementów ma za zadanie pomóc zbadać doświadczenia użytkownika w momencie wczytywania się strony i jej dostępności w trakcie i po wyrenderowaniu. W efekcie sygnały z tego badania będą decydowały o tym, jakie strony pojawią się w organicznych wynikach wyszukiwania, a także w sekcji “najważniejsze artykuły” w Google.

Core Web Vitals: wyjaśnienie

Core Web Vitals to 3 elementy:

 1. LCPLargest Contentful Paint, czyli sprawdzanie, jak długo ładuje się największy element strony internetowej. Pod uwagę bierze się zarówno tekst, jak i grafikę oraz video. Optymalny czas ładowania LCP to poniżej 2,5 sekundy od pierwszego wczytania strony. Można tutaj natrafić na problemy typu wczytywanie zdjęcia produktu dopiero po nazwie, cenie czy opisie, długo ładujący się komunikat dotyczący ciasteczek (wczytuje się na końcu) czy też zbyt długi czas odpowiedzi serwera. Warto skompresować pliki, usunąć nieużywane JavaScripty.
 2. FIDFirst Input Delay, czyli czas, w trakcie którego jest możliwa interakcja użytkownika z witryną. Liczy się od momentu rozpoczęcia ładowania do czasu odpowiedzi przeglądarki na interakcję, np. wciśnięcie przycisku CTA. Czas ten powinien wynosić 100 milisekund. Tutaj również poleca się optymalizację kodu potrzebnego do wczytania się kluczowych elementów witryny oraz przekierowanie fragmentów z niższym priorytetem do dalszej części pliku.
 3. CLSCumulative Layout Shift, czyli wskaźnik mierzący stabilność wizualną witryny w momencie przesunięcia strony. Wartość tego współczynnika powinna wynosić poniżej 0,1. Jeśli jakieś elementy layoutu strony są przesuwane lub doładowywane później, wskaźnik wzrasta i strona długo się wczytuje. 

Oprócz tych elementów, na stabilność i szybkość wczytywania witryny wpływają również jej dostosowanie do urządzeń mobilnych, obecność HTTPS, bezpieczne przeglądanie stron oraz brak uciążliwych reklam (pop-upów). 

Szybkość wczytywania i bezpieczeństwo witryny

Oprócz Core Web Vitals, warto pamiętać o certyfikacie SSL (kłódka przy adresie strony), który kładzie nacisk na bezpieczeństwo przesyłu danych. Google będzie promował strony, które zostały zoptymalizowane i dostosowały się do wytycznych. Dzięki tej aktualizacji zwiększysz szansę na dotarcie do czytelników i potencjalnych klientów. Certyfikat SSL wzmocni bezpieczeństwo danych w witrynie. 

W kolejnym wpisie znajdziesz informacje, jak sprawdzić prędkość witryny, jak zaimportować Core Web Vitals do Google Analytics oraz w jaki sposób naprawić problemy z wydajnością stron.

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Hosting bez kruczków: po czym rozpoznasz dobrego dostawcę usług?

  Marzysz o stworzeniu własnego miejsca w sieci? Chcesz zaprezentować swoje portfolio, blog albo sprzedawać własne produkty? A może już miałeś własną stronę, ale nie byłeś zadowolony z usługi? Sprawdź, jak wybrać godnego zaufania dostawcę hostingu, który działa bez kruczków. Gdy jesteś w sklepie i przeglądasz produkty, szukasz czegoś, co zrobi na Tobie dobre wrażenie. Wprawi […]

 • Strony www i blogi

  Strona www na WordPressie 5.7: poznaj najnowszą aktualizację

  WordPress stale się rozwija, oferując elastyczność i bezpieczeństwo korzystania. 9 marca 2021 roku została ogłoszona najnowsza wersja WordPressa. To pierwsza z trzech aktualizacji zaplanowana na obecny rok. Wersja Esperanza przynosi sporo zmian na lepsze. Sprawdź. WordPress obsługuje ponad 40% stron internetowych. To jeden z najpopularniejszych CMS, bardzo intuicyjnych w obsłudze. WordPress jest wciąż ulepszany i […]

 • Strony www i blogi

  Jak dodać stronę na WordPressie do wyszukiwarki na Google?

  Czy Twoja witryna nie wyświetla się w wynikach wyszukiwania Google`a? A może chcesz wypromować nową stronę? Dodanie strony internetowej do wyszukiwarki Google`a to początek działań SEO. Sprawdź, jak to zrobić. Roboty Google`a najczęściej automatycznie wychwytują nowe witryny i indeksują je. A co, jeśli Twoja strona nie pojawia się w wynikach wyszukiwania? Tracisz bardzo wiele, bo […]