Core Web Vitals: czym są i jaki mają wpływ na SEO?

W maju 2020 roku Google poinformował o wprowadzeniu Core Web Vitals, czyli wskaźników, które są nowym czynnikiem rankingowym. Sprawdź, na czym polega aktualizacja Google i w jaki sposób zmiany wpłyną na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania. 

Już niebawem Google szykuje aktualizację, której celem jest wzmocnienie jakości, szybkości działania i czytelności witryn internetowych. Będzie to miało znaczenie nie tylko w kontekście SEO, ale również użyteczności stron dla czytelników. Core Web Vitals będą brane pod uwagę przez Google od maja 2021 roku.

Core Web Vitals: czym są?

Core Web Vitals to zespół wskaźników (w wolnym tłumaczeniu: kluczowe wskaźniki internetowe), który wpływają na szybkość wczytywania strony internetowej oraz pozycję w wynikach wyszukiwania w Google. Wyodrębnienie tych elementów ma za zadanie pomóc zbadać doświadczenia użytkownika w momencie wczytywania się strony i jej dostępności w trakcie i po wyrenderowaniu. W efekcie sygnały z tego badania będą decydowały o tym, jakie strony pojawią się w organicznych wynikach wyszukiwania, a także w sekcji “najważniejsze artykuły” w Google.

Core Web Vitals: wyjaśnienie

Core Web Vitals to 3 elementy:

 1. LCPLargest Contentful Paint, czyli sprawdzanie, jak długo ładuje się największy element strony internetowej. Pod uwagę bierze się zarówno tekst, jak i grafikę oraz video. Optymalny czas ładowania LCP to poniżej 2,5 sekundy od pierwszego wczytania strony. Można tutaj natrafić na problemy typu wczytywanie zdjęcia produktu dopiero po nazwie, cenie czy opisie, długo ładujący się komunikat dotyczący ciasteczek (wczytuje się na końcu) czy też zbyt długi czas odpowiedzi serwera. Warto skompresować pliki, usunąć nieużywane JavaScripty.
 2. FIDFirst Input Delay, czyli czas, w trakcie którego jest możliwa interakcja użytkownika z witryną. Liczy się od momentu rozpoczęcia ładowania do czasu odpowiedzi przeglądarki na interakcję, np. wciśnięcie przycisku CTA. Czas ten powinien wynosić 100 milisekund. Tutaj również poleca się optymalizację kodu potrzebnego do wczytania się kluczowych elementów witryny oraz przekierowanie fragmentów z niższym priorytetem do dalszej części pliku.
 3. CLSCumulative Layout Shift, czyli wskaźnik mierzący stabilność wizualną witryny w momencie przesunięcia strony. Wartość tego współczynnika powinna wynosić poniżej 0,1. Jeśli jakieś elementy layoutu strony są przesuwane lub doładowywane później, wskaźnik wzrasta i strona długo się wczytuje. 

Oprócz tych elementów, na stabilność i szybkość wczytywania witryny wpływają również jej dostosowanie do urządzeń mobilnych, obecność HTTPS, bezpieczne przeglądanie stron oraz brak uciążliwych reklam (pop-upów). 

Szybkość wczytywania i bezpieczeństwo witryny

Oprócz Core Web Vitals, warto pamiętać o certyfikacie SSL (kłódka przy adresie strony), który kładzie nacisk na bezpieczeństwo przesyłu danych. Google będzie promował strony, które zostały zoptymalizowane i dostosowały się do wytycznych. Dzięki tej aktualizacji zwiększysz szansę na dotarcie do czytelników i potencjalnych klientów. Certyfikat SSL wzmocni bezpieczeństwo danych w witrynie. 

W kolejnym wpisie znajdziesz informacje, jak sprawdzić prędkość witryny, jak zaimportować Core Web Vitals do Google Analytics oraz w jaki sposób naprawić problemy z wydajnością stron.

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Hosting WordPress – czym jest i dlaczego jest potrzebny?

  Zdecydowałeś się na stronę opartą na systemie WordPress? Zatem postaraj się również zapewnić witrynie warunki do niezawodnego, wydajnego działania, dzięki czemu internautom będzie się komfortowo korzystać z Twojej strony WWW, będą bardziej skłonni do konwersji, wysyłania zapytań o ofertę czy też zamawiania produktów. Czym jest hosting WordPress i dlaczego jest Ci potrzebny jako korzystającemu z […]

 • Strony www i blogi

  Hosting WordPress – czym się różni od hostingu Biznes?

  Wybierając usługę hostingową, możesz się spotkać z różnym nazewnictwem. Częstą praktyką jest budowanie serwerów, które są zoptymalizowane pod korzystanie z konkretnego systemu CMS, np. WordPress, ale również innych. Natomiast są i takie usługi hostingowe, które zostały przygotowane tak, aby doskonale sprawdziły się w przypadku różnego rodzaju witryn. Czym różni się hosting WordPress od hostingu Biznes […]

 • Strony www i blogi

  Co to jest hosting?

  Strony WWW są stale do Twojej dyspozycji dzięki temu, że ich pliki są zapisane na serwerach, czyli maszynach z odpowiednim oprogramowaniem, podłączonych do sieci. Czy to oznacza, że jeśli chcesz mieć własną witrynę, to najpierw musisz zainwestować w drogi sprzęt, aplikacje i monitorować, czy z tymi rozwiązaniami wszystko jest w porządku? Nie ma takiej konieczności, […]