laptop

Dlaczego warto korzystać z hostingu dedykowanego pod WordPress

Jeżeli planujesz, bądź już prowadzisz internetowego bloga, sklep internetowy czy stronę firmową na WordPress ten tekst jest dla Ciebie. Dowiesz się, dlaczego w swojej pracy powinieneś użyć dedykowanego hostingu WordPress oraz jak go wybrać.

Serwer dedykowany

Na początek wyjaśnię, dlaczego już korzystanie z serwera dedykowanego samo w sobie jest dobrym rozwiązaniem, z którego warto korzystać. Otóż polega on na tym, że użytkownik otrzymuje do swojej wyłącznej dyspozycji serwer, na którym może stosować własne rozwiązania, bez konieczności dzielenia się przestrzenią dyskową z innymi podmiotami. Gwarantuje to praktycznie stałą dostępność do treści zamieszczonych na serwerze, co ma ogromne znaczenie dla firm – szczególnie sklepów internetowych – ale też dla blogerów, chcących aby zapoznawanie się z ich blogiem odbywało się bez przeszkód w dowolnej chwili.

Hosting współdzielony 

Przeciwieństwem jest hosting współdzielony, czyli korzystanie z jednego serwera przez wiele podmiotów, z których każdy dysponuje określoną częścią dysku. Główną wadą takiego rozwiązania jest fakt, że wzmożona aktywność na jednej części serwera może negatywnie odbić się na innej; spowolnić ją a nawet zablokować. Z pewnością przyznasz, że brak możliwości korzystania z Twojej części serwera spowodowanej cudzymi działaniami jest co najmniej mocno irytująca jeżeli jesteś blogerem, i szkodliwa jeżeli używasz jej do prowadzenia biznesu.

WordPress

Tak więc skoro znasz już zalety hostingu dedykowanego, i – mam nadzieję – zdecydowałeś się na niego, teraz kilka słów na temat tego, dlaczego warto na nim używać WordPress’a. Najpierw: czym jest WordPress?

Otóż jest to po prostu system zarządzania treścią, stworzony w języku PHP, przeznaczony w swoim początkowym założeniu do obsługi blogów. Jego geneza sięga jeszcze 2002 roku kiedy to miał być przede wszystkim użytecznym narzędziem w rękach internetowych blogerów (tzw. skryptem blogowym), ale od tamtego czasu był tak znacząco i tyle razy modernizowany, że ostatecznie stał się sprawnym CMS, czyli, jak już napisałem: systemem zarządzania treścią.

Wielokrotne modyfikacje sprawiły, że obecnie z dobrodziejstw WordPress’a spokojnie mogą korzystać nie tylko blogerzy, ale także osoby projektujące strony www, prowadzące działalność gospodarczą w internecie, właściciele firm czy też administratorzy portali społecznościowych. Niemniej, rzeczony CMS w dalszym ciągu świetnie nadaje się zarówno dla początkujących jak i doświadczonych blogerów.

Dlaczego warto zdecydować się na WordPress

Teraz przechodzimy do sedna sprawy: jakież to zalety oferuje CMS WordPress, że warto go używać na swoim serwerze?

Pierwsza rzecz, to łatwość użytkowania. Nie każdy przecież bloger czy internetowy biznesmen musi być od razu informatykiem. Prostota WordPress’a sprawia, że nie trzeba mieć rozległej wiedzy informatycznej, znać języki programowania, czy też potrafić przeprowadzać skomplikowane operacje na komputerze. Rzeczony CMS instaluje się stosunkowo łatwo (co zresztą też można obejść, ale o tym za chwilę), jak również nie przysparza kłopotów przy doinstalowywaniu szablonów i wtyczek. Aby to zrobić wystarczy… jedno kliknięcie. Doskonała opcja dla kogoś, kto nie czuje się hakerem.

Druga sprawa, to wspomniane już wtyczki. Dzięki nim WordPress może zwiększać swoją funkcjonalność dostosowując się w maksymalnym stopniu do potrzeb użytkownika. Na domowej stronie WordPress, mamy do dyspozycji aż kilkanaście tysięcy wtyczek! Co ważne, ogromną większość za darmo. Każdy może więc skonfigurować „swojego” WordPress’a, tak jak mu pasuje. Zwłaszcza że wtyczki instalują się bardzo łatwo.

Skoro już mowa była o wtyczkach, poruszmy temat szablonów, bo to także spora zaleta WordPress. Gdyby ktoś chciał zmienić (bądź w ogóle od początku zaprojektować) wygląd swojej strony, ale nie miał czasu, nie wiedział jak, albo po prostu nie ma zmysłu artystycznego, to naprawdę żaden problem. Dlaczego? Ano dlatego że strona domowa WordPress, oprócz masy wtyczek, oferuje też szablony, których ilość liczona jest w tysiącach! Część jest darmowa, część płatna, co nie zmienia faktu, że chcąc zmodyfikować wygląd strony wystarczy wybrać szablon i już!

Czwarta sprawa: wsparcie techniczne. Nie ma niestety programów w 100% niezawodnych. Może zatem dojść do sytuacji, w której coś zacznie szwankować. Na szczęście WordPress oferuje wsparcie techniczne, co ważne, w języku polskim, dostępne na stronie pl.wordpress.org

Po piąte już, zaletą jest niewątpliwie duża liczba użytkowników. Dlaczego jest to zaleta? Ponieważ świadczy to o jakości i niezawodności WordPress’a, a dodatkowo, spora rzesza osób korzystających z tego CMS’a sprawia, że utworzyła się internetowa społeczność, działająca na forach, dzieląca się doświadczeniami i doradzająca mniej doświadczonym użytkownikom. A nie ma to jak raz za jakiś czas pomocna dłoń.

Szósta kwestia, przemawiająca na korzyść WordPress to łatwość zarządzania menu, mimo jego sporego rozbudowania.

Na koniec, bardzo istotna sprawa. Dzięki sporej ilości odpowiednich wtyczek i częstemu wykonywaniu kopii zapasowyc,h WordPress gwarantuje solidny poziom bezpieczeństwa. 

Dedykowany hosting pod WordPress – wnioski i podsumowanie

Mam nadzieję, że połączone zalety hostingu dedykowanego oraz CMS WordPress sprawią, że ostatecznie zdecydujesz się na połączenie obu tych rozwiązań. Pozostaje tylko kwestia wyboru odpowiedniej firmy hostingowej oraz instalacji WordPress’a. Jak już napisałem, sama instalacja nie jest szczególnie skomplikowana, ale gdybyś jednak obawiał się uczynić to samodzielnie, nie jest to duży problem. Coraz więcej bowiem firm świadczących usługi hostingu, zawiera w swojej ofercie hosting WordPress, czyli po prostu już wyposażony w to narzędzie. Przykładem może być firma Kru.pl, na której stronie (www.kru.pl) znajdziesz bogatą ofertę hostingu, w tym tego WorPress.

Pozostaje tylko podjąć decyzję, a biorąc pod uwagę przedstawione powyżej zalety kombinowanego rozwiązania hosting dedykowany + WordPress, nie wątpię, że stwierdzisz, iż warto jest wybrać takie właśnie rozwiązanie.

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Hosting bez kruczków: po czym rozpoznasz dobrego dostawcę usług?

  Marzysz o stworzeniu własnego miejsca w sieci? Chcesz zaprezentować swoje portfolio, blog albo sprzedawać własne produkty? A może już miałeś własną stronę, ale nie byłeś zadowolony z usługi? Sprawdź, jak wybrać godnego zaufania dostawcę hostingu, który działa bez kruczków. Gdy jesteś w sklepie i przeglądasz produkty, szukasz czegoś, co zrobi na Tobie dobre wrażenie. Wprawi […]

 • Strony www i blogi

  Core Web Vitals: czym są i jaki mają wpływ na SEO?

  W maju 2020 roku Google poinformował o wprowadzeniu Core Web Vitals, czyli wskaźników, które są nowym czynnikiem rankingowym. Sprawdź, na czym polega aktualizacja Google i w jaki sposób zmiany wpłyną na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania.  Już niebawem Google szykuje aktualizację, której celem jest wzmocnienie jakości, szybkości działania i czytelności witryn internetowych. Będzie to […]

 • Strony www i blogi

  Strona www na WordPressie 5.7: poznaj najnowszą aktualizację

  WordPress stale się rozwija, oferując elastyczność i bezpieczeństwo korzystania. 9 marca 2021 roku została ogłoszona najnowsza wersja WordPressa. To pierwsza z trzech aktualizacji zaplanowana na obecny rok. Wersja Esperanza przynosi sporo zmian na lepsze. Sprawdź. WordPress obsługuje ponad 40% stron internetowych. To jeden z najpopularniejszych CMS, bardzo intuicyjnych w obsłudze. WordPress jest wciąż ulepszany i […]