Domena .PL_ ciekawostki

Domena .pl: ciekawostki

Rozszerzenie domeny .pl jest najpopularniejsze i najczęściej wybierane przez właścicieli stron internetowych. Krajowa domena istnieje już 30 lat i jej pozycja wciąż rośnie. Liczba rejestracji tego rozszerzenia to blisko 2,3 miliony adresów internetowych. 

Rozszerzenie .pl to krajowa domena najwyższego poziomu (ccTLD), przypisana do polskich witryn. Najwyższy poziom oznacza fakt, że powyżej tego adresu nie istnieją żadne inne domeny w systemie DNS. Z kolei DNS “tłumaczy” nazwę domeny na adres IP. Rejestrem domeny jest NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. 

Domena .pl: jak to się zaczęło? 

30. Lipca 1990 roku IANA (Internet Assigned Numbers Authority) zatwierdziło domenę .pl (ccTLD). Pierwsze adresy w sieci powstały rok później i dotyczyły witryn powiązanych ze środowiskiem akademickim. Pierwsza strona powstała w html, a maila wysłano z Uniwersytetu Warszawskiego do Kopenhagi w 1991. Pierwsza zarejestrowana subdomena to .pwr.pl – odnosząca się do Politechniki Wrocławskiej. Chwilę później, w kwietniu 1991 roku utworzono adresy: uj.edu.pl, ut.edu.pl, czy astrouw.edu.pl. 

Domena z polskimi znakami 

W 2008 roku liczba domen krajowych wyniosła milion. Kolejna ważna data to 2013, ponieważ wtedy wprowadzono możliwość zarejestrowania domeny z polskimi znakami diakrytycznymi (Internationalized Domain Name, czyli IDN, dzięki której można nadać stronie nazwę łącznie ze znakami: ę, ą, ó, ś, ł, ż, ź, ć, ń). 2020 rok to już blisko 2,3 miliony domen z końcówką .pl, dzięki czemu Polska plasuje się na 6. miejscu w Europie i 10. na świecie pod względem rejestracji krajowych domen. 

Domeny w Kru.pl 

Jeśli zastanawiasz się nad założeniem własnej strony internetowej lub bloga, zacznij od domeny w Kru.pl. Jesteśmy młodą firmą, za którą stoją doświadczeni specjaliści rynku telekom w Małopolsce. Własna domena u nas to nie tylko świetna cena, ale przede wszystkim bezpieczeństwo usług, indywidualny kontakt oraz dopasowanie do Twojego biznesu.  

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Tani i dobry hosting – czy to możliwe?

  Obecnie wybór dobrego, a jednocześnie taniego hostingu to nie lada wyzwanie. Ofert z wielu rozmaitych firm hostingowych, czy mniejszych, czy tych bardziej znanych na rynku mamy wiele. Z każdej strony jesteśmy kuszeni najniższymi cenami i zarazem najlepszą jakością. Tak naprawdę na jakość przedkłada się wiele czynników, dlatego do wyboru odpowiedniego hostingu powinniśmy podejść z ostrożnością […]

 • Blog_ jak zaprojektować wpis, aby był chętniej czytany_
  Strony www i blogi

  Blog: jak zaprojektować wpis, aby był chętniej czytany?

  Prowadzenie bloga firmowego ma duży wpływ na pozycjonowanie i budowanie pozycji eksperta. Istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo, że trafisz do potencjalnych klientów, którzy podzielą się Twoim artykułem z innymi. Jak zaprojektować wpis na blog, aby dotarł do większej liczby osób?

 • Mastermind w biznesie online
  Strony www i blogi

  Mastermind w biznesie online

  Prowadzisz biznes internetowy: sklep online, blog, portal? Potrzebujesz porady, wymiany doświadczeń, kontaktów, ale spotykasz się raczej z niezrozumieniem? Mastermind jest dla Ciebie!