Hosting bez kruczków: po czym rozpoznasz dobrego dostawcę usług?

Marzysz o stworzeniu własnego miejsca w sieci? Chcesz zaprezentować swoje portfolio, blog albo sprzedawać własne produkty? A może już miałeś własną stronę, ale nie byłeś zadowolony z usługi? Sprawdź, jak wybrać godnego zaufania dostawcę hostingu, który działa bez kruczków.

Gdy jesteś w sklepie i przeglądasz produkty, szukasz czegoś, co zrobi na Tobie dobre wrażenie. Wprawi Cię w zachwyt, zdumienie lub sprawi, że uznasz produkt za użyteczny. Następny krok to nieodparta chęć kupna tej rzeczy. Podobnie to działa w Internecie: użytkownicy wchodzą na witrynę i zostają tam, gdzie mają dobre doświadczenia. W przypadku stron internetowych są to: szybkie ładowanie, bezpieczeństwo, bezawaryjność działania. Te elementy zapewnia dobry dostawca hostingu. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze firmy hostingowej?

Hosting: co to jest?

Hosting to usługa udostępniania miejsca na dysku fizycznego serwera podłączonego do Internetu. Konto każdego użytkownika jest oddzielone od siebie – użytkują zasoby serwera (przestrzeń dyskowa, transfer i inne, poczta e-mail) niezależnie od siebie. Gdyby porównać hosting do budowy domu lub mieszkania, byłby fundamentem. To właśnie on gwarantuje stabilność działania. Gdy już zbudowaliśmy fundamenty, powstają kolejne, ważne elementy domu: ściany, okna, drzwi, dach. Dopiero wtedy można w nim mieszkać. W świecie online tymi częściami domu są: strony www, rozbudowane serwisy, sklepy online, a także pliki multimedialne, zdjęcia, konta pocztowe, które są utrzymywane na hostingu. 

Dobry hosting, czyli jaki?

No dobrze, ale skąd wiedzieć, jaki “fundament” pod budowę stron wybrać? Jeśli zastanawiasz się nad wyborem dostawcy, zwróć uwagę na:

Liczbę domen.

Nawet jeśli masz jedną stronę internetową, być może w przyszłości podepniesz pod konto hostingowe więcej domen, które mogą przekierowywać do głównej strony lub zawierać różne końcówki. Gdy dostawca usług oferuje ograniczenia w liczbie adresów internetowych, poszukaj takiego, który nie zakłada limitów.

Miejsce na serwerze.

To przestrzeń dyskowa udostępniana na serwerze. Potrzebna jest do utrzymywania plików, czyli: 

 • skryptów PHP, HTML, JavaScript, CSS, zdjęć, grafiki, video; 
 • baz danych (w przypadku WordPressa będą to treści wpisów, motywy, wtyczki, 
 • wszystkie ustawienia CMS; 
 • zawartość skrzynek mailowych; 
 • logi;
 • czy też kopie zapasowe. 

Jak sprawdzić, jaka ilość przestrzeni dyskowej będzie Ci potrzebna? Zadaj sobie pytanie, do czego potrzebujesz hostingu i w jaki sposób go użytkujesz, tzn. czy przesyłasz i odbierasz dużo zdjęć? Czy prowadzisz sklep online z dużą liczbą plików, a może jest to nieduży blog? Jeśli masz prostą, zwykłą stronę, wystarczy Ci kilka gigabajtów. Gdy nie jesteś pewien i chcesz sprawdzić użytkowaną powierzchnię i masz już wykupiony hosting, wejdź w statystyki zużycia (w panelu zarządzania hostingiem po zalogowaniu) i dodaj do tego 20-30% powierzchni z uwagi na rosnące potrzeby. Gdy nie posiadasz jeszcze żadnej strony, orientacyjnie można założyć, że instalacja WordPressa bez motywu i wtyczek zajmuje 50-60 MB, instalacja Prestashop – około 70-80 MB. “Waga” jednego zdjęcia ze stocka, to 400 kB-6 MB.

Transfer.

To parametr, który wskazuje na to, ile możesz wysłać i pobrać danych w skali miesiąca lub roku. Podobnie jak w przypadku przestrzeni dyskowej, możesz to sprawdzić w panelu zarządzania hostingiem oraz dodać trochę zapasu. Jeśli nie kupowałeś jeszcze nigdy hostingu i nie masz witryny, ale znasz podobne strony konkurencji, wpisz adres w wyszukiwarkę: https://tools.pingdom.com/ Pozwoli Ci to oszacować, ile “waży” dana strona. Zastanów się też, czy Twoja branża jest sezonowa i czy w razie zwiększenia ruchu, możesz zwiększyć pakiet hostingowy. Wielu dostawców oferuje nielimitowany transfer danych. 

Poczta i konta e-mailowe.

Sprawdź, ile możesz mieć skrzynek pocztowych w ramach konkretnego pakietu hostingowego. To istotny fakt, jeśli zamierzasz wysyłać maile o dużej objętości (np. pliki graficzne, filmy, zdjęcia etc.) czy też wiadomości do dużej grupy odbiorców.

Szybkość hostingu

 • Liczy się tutaj nie tylko wykorzystanie szybkich i nowoczesnych dysków NVMe (10-11x szybsze od dysków SSD), ale również oprogramowanie, na którym działa hosting. Najszybciej działające oprogramowanie to LiteSpeed, który zapewnia wydajne i bezawaryjne działanie WordPressa. 
 • moc procesora i pamięć RAM. Każde działanie na witrynie to osobna czynność (przejście do innej zakładki, wpisanie komentarza, dokonanie zakupu), która zużywa moc procesora. Zasoby procesora zależą od pakietów hostingowych, a zalecane minimum do wydajnego działania to 1 rdzeń procesora / 1 vCore / 1 GHz / 100% CPU. Podobnie jest z pamięcią RAM, najlepiej wybierać jak najwyższe wartości. Minimum to 1024 MB (1 GB) pamięci RAM na procesy na pojedynczym koncie hostingowym oraz 512 MB na 1 proces (memory_limit).
 • serwer Redis – Redis to dodatek do hostingu, który umożliwia przechowywanie niektórych – często wykorzystywanych – informacji w pamięci RAM. Redis powoduje znacznie szybsze wczytywanie danych niż w przypadku trzymania ich wyłącznie w bazie danych lub na dysku.
 • wersja PHP – najlepiej używać aktywnie wspieranej i najnowszej wersji PHP (7.4) na własnym koncie hostingowym.

Bezpieczeństwo hostingu

Zwróć uwagę również na pozostałe elementy, takie jak bezpieczeństwo, bezawaryjność, SLA, baza danych i cena hostingu – zajrzyj do jednego z naszych poprzednich wpisów na blogu.

Hosting bez kruczków: na czym polega?

W Kru.pl mamy przejrzyste zasady działania: brak ukrytych kosztów (klient od początku zna cenę przedłużenia usługi), oferta konkurencyjna cenowo oraz wsparcie klientów przed i po sprzedaży.

Wiosenne przebudzenie w Kru.pl

Hosting 2 lata w cenie 1 roku? Nie zwlekaj i skorzystaj z promocji wiosennej!

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Co to jest hosting?

  Strony WWW są stale do Twojej dyspozycji dzięki temu, że ich pliki są zapisane na serwerach, czyli maszynach z odpowiednim oprogramowaniem, podłączonych do sieci. Czy to oznacza, że jeśli chcesz mieć własną witrynę, to najpierw musisz zainwestować w drogi sprzęt, aplikacje i monitorować, czy z tymi rozwiązaniami wszystko jest w porządku? Nie ma takiej konieczności, […]

 • Strony www i blogi

  Hosting WordPress – czym jest i dlaczego jest potrzebny?

  Prowadzisz stronę, bazującą na najpopularniejszym na świecie systemie CMS –WordPress? Zatem do dyspozycji masz ogrom wtyczek, szablonów i rozwiązanie, które wciąż jest rozwijane. Wpływ na to, czy Twoja witryna będzie działać szybko i niezawodnie ma jednak wpływ nie tylko system CMS – znaczenie mają również inne czynniki, a w tym hosting. Z tego powodu warto, […]

 • Strony www i blogi

  Dlaczego wybrać płatny hosting, a nie darmowy?

  Chcesz założyć blog, sklep, stronę firmową lub inny serwis? Zatem potrzebujesz usługi serwerowej, dzięki której uzyskasz powierzchnię dyskową na pliki, a także wszystkie niezbędne funkcje i rozwiązania. Tylko czy jednak za taki hosting musisz płacić? Czy warto korzystać z darmowych usług tego typu? Hosting – płatny czy darmowy? Brak wydatku na usługę serwerową być może […]