Hosting www: co to jest?

Chcesz mieć własną stronę internetową lub blog? Masz pomysł na to, jak będzie wyglądała witryna i jaki będzie jej cel? Jeśli zamierzasz wcielić swój plan w życie, potrzebujesz hostingu www. Czym on jest i jak wybrać dostawcę usług?

Gdy wyobrażamy sobie budowę wymarzonego domu, najczęściej mamy w głowie efekt końcowy: piękne wnętrza urządzone zgodnie z naszym gustem, ulubiony kolor ścian, wygodne meble etc. Zanim powstanie dom marzeń, musisz zbudować fundamenty. W tym celu wynajmujesz zaufaną ekipę budowlaną, która się tym zajmuje. Ty chcesz jak najszybciej się wprowadzić. Podobnie jest z hostingiem: zanim powstanie docelowa strona, czyli wizytówka Twoich działań w sieci, potrzebujesz fundamentów. Tym właśnie jest hosting dla stron internetowych, a funkcję ekipy budowlanej przejmuje dostawca usług.

Co to jest hosting?

To usługa udostępniania miejsca i zasobów serwera. Udostępnia je firma, która specjalizuje się w tej dziedzinie teleinformatyki. Serwer ma za zadanie utrzymywać strony internetowe, pliki, a także obsługiwać pocztę elektroniczną. Serwery hostingowe łączą się z Internetem nieprzerwanie 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Dlatego Twoja strona internetowa, e-sklep czy też blog są cały czas dostępne, a czytelnicy mogą je odwiedzać. Opłata za wynajem przestrzeni serwerowej jest znacznie tańsza niż budowa własnej serwerowni. I tutaj znów nasuwa się porównanie do budowy domu – bardziej opłaca się postawić przy pomocy fachowców niż zajmować się tym samodzielnie.

Hosting: rodzaje

Można wyróżnić kilka rodzajów hostingu, które możesz dopasować do własnych potrzeb.

Hosting współdzielony

To podstawowa i najmniej kosztowna usługa, która polega na dzieleniu jednego serwera pomiędzy wielu użytkowników na osobnych kontach. Jeśli Twoja strona lub blog nie mają jeszcze zbyt dużego ruchu, warto skorzystać z tego rodzaju hostingu. 

Hosting dedykowany

To oferta dla większych serwisów internetowych, e-commerce lub wymagających klientów. Hosting dedykowany pozwala użytkownikowi operować całą przestrzenią dyskową, można dowolnie skonfigurować serwer pod kątem procesoru, pamięci RAM, dysków HDD, SDD oraz ich wielkości, systemu operacyjnego i oprogramowania do zarządzania, np. DirectAdmin. Dedykowany hosting to opcja droższa, ale oferująca znacznie większą wydajność serwera.

Hosting dla WordPress

Tę ofertę wyróżnia dobór dodatkowych parametrów, umożliwiających szybsze ładowanie witryn. Hosting WordPress zapewnia sprawne działanie stron, co jest ważne dla odbiorców lub klientów. Pozostałe parametry są podobne do wymienionych wcześniej ofert.

Darmowy hosting

Bezpłatny hosting oferuje ograniczone zasoby, np. przestrzeń dyskową, transfer etc. W tego typu usłudze mogą pojawiać się reklamy na stronie internetowej. Darmowy hosting to rozwiązanie dla osób, które uczą się obsługi witryn i zależy im na oszczędnościach.

Jak wybrać dostawcę usług?

W zależności od tego, jakie jest przeznaczenie danej strony internetowej, wymagania mogą się różnić. Jednak istnieje kilka stałych elementów, na które warto zwrócić uwagę w ofercie dostawcy:

 • poziom dostępności usługi (SLA) – jak długo w ciągu roku serwer działa bezawaryjnie. Standardem jest SLA powyżej 99.5%,
 • dostęp do kopii bezpieczeństwa,
 • wsparcie techniczne (czas dostępności),
 • pojemność konta (rozmiar serwera: może to być 5 GB, 30 GB, 50 GB, ale też 100 GB),
 • możliwa maksymalna ilość domen czy baz danych,
 • wersja PHP,
 • wielkość limitów przydzielonych zasobów (procesor, pamięć RAM itp.)

Warto sprawdzić dostawcę hostingu i wybrać okres testowy, który zazwyczaj trwa 14 dni. Wtedy masz okazję przetestować jakość, szybkość oraz sposób zarządzania hostingiem.

Hosting pod konta e-mailowe od Kru.pl

Jeśli szukasz hostingu pod pocztę e-mailową, który możesz wykorzystać we własnej domenie, sprawdź pakiet Cloud Mikro 5 GB, który kosztuje jedynie 29 zł netto za rok. Może planujesz kupno takiego hostingu ze względu na zwiększającą się liczbę pracowników albo rozbudowujesz firmę i potrzebujesz wielu adresów mailowych? Ten pakiet oferuje stabilność i bezpieczeństwo działania usług. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu pod pocztę e-mail.

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Hosting bez kruczków: po czym rozpoznasz dobrego dostawcę usług?

  Marzysz o stworzeniu własnego miejsca w sieci? Chcesz zaprezentować swoje portfolio, blog albo sprzedawać własne produkty? A może już miałeś własną stronę, ale nie byłeś zadowolony z usługi? Sprawdź, jak wybrać godnego zaufania dostawcę hostingu, który działa bez kruczków. Gdy jesteś w sklepie i przeglądasz produkty, szukasz czegoś, co zrobi na Tobie dobre wrażenie. Wprawi […]

 • Strony www i blogi

  Core Web Vitals: czym są i jaki mają wpływ na SEO?

  W maju 2020 roku Google poinformował o wprowadzeniu Core Web Vitals, czyli wskaźników, które są nowym czynnikiem rankingowym. Sprawdź, na czym polega aktualizacja Google i w jaki sposób zmiany wpłyną na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania.  Już niebawem Google szykuje aktualizację, której celem jest wzmocnienie jakości, szybkości działania i czytelności witryn internetowych. Będzie to […]

 • Strony www i blogi

  Strona www na WordPressie 5.7: poznaj najnowszą aktualizację

  WordPress stale się rozwija, oferując elastyczność i bezpieczeństwo korzystania. 9 marca 2021 roku została ogłoszona najnowsza wersja WordPressa. To pierwsza z trzech aktualizacji zaplanowana na obecny rok. Wersja Esperanza przynosi sporo zmian na lepsze. Sprawdź. WordPress obsługuje ponad 40% stron internetowych. To jeden z najpopularniejszych CMS, bardzo intuicyjnych w obsłudze. WordPress jest wciąż ulepszany i […]