Jak certyfikat SSL wpływa na bezpieczeństwo danych i pozycjonowanie strony_

Jak certyfikat SSL wpływa na bezpieczeństwo i pozycjonowanie strony?

Wiele mówi się o protokole SSL i jego znaczeniu w kontekście szyfrowania i bezpieczeństwa danych. W jaki sposób wpływa on na pozycjonowanie witryny w wynikach wyszukiwania? Czy jego instalacja jest konieczna?

Badanie F-Secure Identity Protection Consumer z maja 2019 roku potwierdziło, że blisko 50% użytkowników obawia się o bezpieczeństwo własnych danych w Internecie. Chodzi o cyberataki, wykradzenie danych czy też inne cyberzagrożenia, np. kradzież tożsamości. Z pomocą przychodzi certyfikat SSL, czyli Secure Socket Layer, którego zadaniem jest zadbanie o poufność i integralność danych znajdujących się na stronie internetowej.

Jakie dane zabezpiecza protokół SSL?

Certyfikat SSL (zielona kłódka) chroni stronę www nie tylko w miejscach, gdzie użytkownik wpisuje na stronie swoje dane (np. w formularzu), ale również:

 • Hasła i loginy
 • Dane wrażliwe zapisywane na stronie (PESEL, imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, adres etc.)
 • Numery i daty ważności kart kredytowych i debetowych w przypadku płatności wykonywanych online

Jak protokół SSL wpływa na pozycjonowanie witryny? 

Kwestia bezpieczeństwa instalacji HTTPS jest niezaprzeczalna, ale protokół SSL ma wpływ również na pozycjonowanie i zaufanie do marki. Dzieje się to poprzez oficjalne ustalenia Google i Mozilli:

 1. Google jest gigantem na polskim rynku informatycznym, a wśród wyszukiwarek najczęściej wybieraną jest Chrome. Od 2017 roku wszystkie strony wyświetlane w przeglądarce Chrome, które nie mają wykupionego certyfikatu SSL opatrzone są informacją: „niezabezpieczona” , Jak podaje strona http://gs.statcounter.com/ blisko 80% użytkowników w Polsce używa właśnie tej przeglądarki. Jak więc widać, to ważny element, który wpływa na SEO i reakcję potencjalnych Klientów.
 2. Google i Mozilla informują, że strony www, które nie są wyposażone w HTTPS, będą karane. Im więcej stron z SSL, tym bardziej niezabezpieczone witryny będą lądowały coraz niżej w wynikach wyszukiwania.
 3. Google posiada ranking ranking wartości stron internetowych. Wśród 200 czynników wpływających na jakość SEO znajduje się również certyfikat SSL.

Certyfikat Let`s Encrypt

Certyfikat SSL jest zatem koniecznością i standardem w procesie dbania o bezpieczeństwo i reputację marki. Certyfikat Let`s Encrypt to rozwiązanie podstawowe, darmowe, bezpieczne i w pełni akceptowalne przez wyszukiwarki. Sprawdza się u blogerów, startupów, mniejszych firm, natomiast SSL będzie bardziej odpowiedni dla stron internetowych banków, instytucji finansowych, sklepów internetowych, szkół, uczelni, administracji publicznej etc.

Hosting WordPress w Kru.pl

Hosting jest zgodny z przepisami obowiązującego prawa (RODO), stabilny i wydajny (szybkie ładowanie i płynne przejścia zapewniają dyski NVMe) oraz bardzo szybki (technologia LiteSpeed kompatybilna z Apache). Specjaliści oferują wsparcie techniczne 24/7 dni w tygodniu, wykonywanie kopii zapasowych oraz certyfikat Let`s Encrypt w cenie hostingu. Zapraszamy do skorzystania z usług naszych specjalistów: https://www.kru.pl/wordpress.php

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Nowy lider szybkości hostingu w Polsce!

  Zamierzasz zainwestować w dobry hosting lub domenę internetową? Zastanawiasz się, którego dostawcę usług wybrać? Sprawdź niezależne rankingi przygotowane przez Hostranker oraz Subverse. Według nich Kru.pl oferuje wydajny hosting w Polsce, wykorzystując takie technologie jak LiteSpeed, LSCache, HTTP/3 oraz serwer Redis. W efekcie strony internetowe ładują się błyskawicznie, a to pomaga przedsiębiorcy zaistnieć w Internecie. Szybkość […]

 • Strony www i blogi

  Cloud Mikro 5 GB: atrakcyjny hosting dla przedsiębiorców już dostępny!

  Cloud Mikro 5GB to hosting pod pocztę e-mail, który można wykorzystać we własnej domenie. Pakiet jest najnowszą propozycją w rodzinie Hosting Biznes od Kru.pl. Cena to jedynie 29 zł netto za rok. Drodzy przedsiębiorcy – sprawdźcie, dlaczego to rozwiązanie Wam się opłaca.  Jeśli masz już domenę i szukasz oferty hostingowej z myślą o poczcie e-mail, […]

 • Cover-blog-jak-z-nim-ruszyc
  Strony www i blogi

  Blog: jak z nim ruszyć i od czego zacząć?

  Zastanawiasz się, jak zacząć pisać bloga? Masz pasję lub wiedzę w danej dziedzinie, ale nie wiesz, jak wystartować? Czy w Twojej głowie rodzi się pytanie, jak się wyróżnić oraz regularnie publikować w sieci? I czy to ma sens? Sprawdź! Jak myślisz, ile czasu w ciągu dnia jesteś online? Według raportu „We are social” i „Hot […]