Jak certyfikat SSL wpływa na bezpieczeństwo danych i pozycjonowanie strony_

Jak certyfikat SSL wpływa na bezpieczeństwo i pozycjonowanie strony?

Wiele mówi się o protokole SSL i jego znaczeniu w kontekście szyfrowania i bezpieczeństwa danych. W jaki sposób wpływa on na pozycjonowanie witryny w wynikach wyszukiwania? Czy jego instalacja jest konieczna?

Badanie F-Secure Identity Protection Consumer z maja 2019 roku potwierdziło, że blisko 50% użytkowników obawia się o bezpieczeństwo własnych danych w Internecie. Chodzi o cyberataki, wykradzenie danych czy też inne cyberzagrożenia, np. kradzież tożsamości. Z pomocą przychodzi certyfikat SSL, czyli Secure Socket Layer, którego zadaniem jest zadbanie o poufność i integralność danych znajdujących się na stronie internetowej.

Jakie dane zabezpiecza protokół SSL?

Certyfikat SSL (zielona kłódka) chroni stronę www nie tylko w miejscach, gdzie użytkownik wpisuje na stronie swoje dane (np. w formularzu), ale również:

 • Hasła i loginy
 • Dane wrażliwe zapisywane na stronie (PESEL, imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, adres etc.)
 • Numery i daty ważności kart kredytowych i debetowych w przypadku płatności wykonywanych online

Jak protokół SSL wpływa na pozycjonowanie witryny? 

Kwestia bezpieczeństwa instalacji HTTPS jest niezaprzeczalna, ale protokół SSL ma wpływ również na pozycjonowanie i zaufanie do marki. Dzieje się to poprzez oficjalne ustalenia Google i Mozilli:

 1. Google jest gigantem na polskim rynku informatycznym, a wśród wyszukiwarek najczęściej wybieraną jest Chrome. Od 2017 roku wszystkie strony wyświetlane w przeglądarce Chrome, które nie mają wykupionego certyfikatu SSL opatrzone są informacją: „niezabezpieczona” , Jak podaje strona http://gs.statcounter.com/ blisko 80% użytkowników w Polsce używa właśnie tej przeglądarki. Jak więc widać, to ważny element, który wpływa na SEO i reakcję potencjalnych Klientów.
 2. Google i Mozilla informują, że strony www, które nie są wyposażone w HTTPS, będą karane. Im więcej stron z SSL, tym bardziej niezabezpieczone witryny będą lądowały coraz niżej w wynikach wyszukiwania.
 3. Google posiada ranking ranking wartości stron internetowych. Wśród 200 czynników wpływających na jakość SEO znajduje się również certyfikat SSL.

Certyfikat Let`s Encrypt

Certyfikat SSL jest zatem koniecznością i standardem w procesie dbania o bezpieczeństwo i reputację marki. Certyfikat Let`s Encrypt to rozwiązanie podstawowe, darmowe, bezpieczne i w pełni akceptowalne przez wyszukiwarki. Sprawdza się u blogerów, startupów, mniejszych firm, natomiast SSL będzie bardziej odpowiedni dla stron internetowych banków, instytucji finansowych, sklepów internetowych, szkół, uczelni, administracji publicznej etc.

Hosting WordPress w Kru.pl

Hosting jest zgodny z przepisami obowiązującego prawa (RODO), stabilny i wydajny (szybkie ładowanie i płynne przejścia zapewniają dyski NVMe) oraz bardzo szybki (technologia LiteSpeed kompatybilna z Apache). Specjaliści oferują wsparcie techniczne 24/7 dni w tygodniu, wykonywanie kopii zapasowych oraz certyfikat Let`s Encrypt w cenie hostingu. Zapraszamy do skorzystania z usług naszych specjalistów: https://www.kru.pl/wordpress.php

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Tani i dobry hosting – czy to możliwe?

  Obecnie wybór dobrego, a jednocześnie taniego hostingu to nie lada wyzwanie. Ofert z wielu rozmaitych firm hostingowych, czy mniejszych, czy tych bardziej znanych na rynku mamy wiele. Z każdej strony jesteśmy kuszeni najniższymi cenami i zarazem najlepszą jakością. Tak naprawdę na jakość przedkłada się wiele czynników, dlatego do wyboru odpowiedniego hostingu powinniśmy podejść z ostrożnością […]

 • Domena .PL_ ciekawostki
  Strony www i blogi

  Domena .pl: ciekawostki

  Rozszerzenie domeny .pl jest najpopularniejsze i najczęściej wybierane przez właścicieli stron internetowych. Krajowa domena istnieje już 30 lat i jej pozycja wciąż rośnie. Liczba rejestracji tego rozszerzenia to blisko 2,3 miliony adresów internetowych.

 • Blog_ jak zaprojektować wpis, aby był chętniej czytany_
  Strony www i blogi

  Blog: jak zaprojektować wpis, aby był chętniej czytany?

  Prowadzenie bloga firmowego ma duży wpływ na pozycjonowanie i budowanie pozycji eksperta. Istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo, że trafisz do potencjalnych klientów, którzy podzielą się Twoim artykułem z innymi. Jak zaprojektować wpis na blog, aby dotarł do większej liczby osób?