Jak certyfikat SSL wpływa na bezpieczeństwo danych i pozycjonowanie strony_

Jak certyfikat SSL wpływa na bezpieczeństwo i pozycjonowanie strony?

Wiele mówi się o protokole SSL i jego znaczeniu w kontekście szyfrowania i bezpieczeństwa danych. W jaki sposób wpływa on na pozycjonowanie witryny w wynikach wyszukiwania? Czy jego instalacja jest konieczna?

Badanie F-Secure Identity Protection Consumer z maja 2019 roku potwierdziło, że blisko 50% użytkowników obawia się o bezpieczeństwo własnych danych w Internecie. Chodzi o cyberataki, wykradzenie danych czy też inne cyberzagrożenia, np. kradzież tożsamości. Z pomocą przychodzi certyfikat SSL, czyli Secure Socket Layer, którego zadaniem jest zadbanie o poufność i integralność danych znajdujących się na stronie internetowej.

Jakie dane zabezpiecza protokół SSL?

Certyfikat SSL (zielona kłódka) chroni stronę www nie tylko w miejscach, gdzie użytkownik wpisuje na stronie swoje dane (np. w formularzu), ale również:

 • Hasła i loginy
 • Dane wrażliwe zapisywane na stronie (PESEL, imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, adres etc.)
 • Numery i daty ważności kart kredytowych i debetowych w przypadku płatności wykonywanych online

Jak protokół SSL wpływa na pozycjonowanie witryny? 

Kwestia bezpieczeństwa instalacji HTTPS jest niezaprzeczalna, ale protokół SSL ma wpływ również na pozycjonowanie i zaufanie do marki. Dzieje się to poprzez oficjalne ustalenia Google i Mozilli:

 1. Google jest gigantem na polskim rynku informatycznym, a wśród wyszukiwarek najczęściej wybieraną jest Chrome. Od 2017 roku wszystkie strony wyświetlane w przeglądarce Chrome, które nie mają wykupionego certyfikatu SSL opatrzone są informacją: „niezabezpieczona” , Jak podaje strona http://gs.statcounter.com/ blisko 80% użytkowników w Polsce używa właśnie tej przeglądarki. Jak więc widać, to ważny element, który wpływa na SEO i reakcję potencjalnych Klientów.
 2. Google i Mozilla informują, że strony www, które nie są wyposażone w HTTPS, będą karane. Im więcej stron z SSL, tym bardziej niezabezpieczone witryny będą lądowały coraz niżej w wynikach wyszukiwania.
 3. Google posiada ranking ranking wartości stron internetowych. Wśród 200 czynników wpływających na jakość SEO znajduje się również certyfikat SSL.

Certyfikat Let`s Encrypt

Certyfikat SSL jest zatem koniecznością i standardem w procesie dbania o bezpieczeństwo i reputację marki. Certyfikat Let`s Encrypt to rozwiązanie podstawowe, darmowe, bezpieczne i w pełni akceptowalne przez wyszukiwarki. Sprawdza się u blogerów, startupów, mniejszych firm, natomiast SSL będzie bardziej odpowiedni dla stron internetowych banków, instytucji finansowych, sklepów internetowych, szkół, uczelni, administracji publicznej etc.

Hosting WordPress w Kru.pl

Hosting jest zgodny z przepisami obowiązującego prawa (RODO), stabilny i wydajny (szybkie ładowanie i płynne przejścia zapewniają dyski NVMe) oraz bardzo szybki (technologia LiteSpeed kompatybilna z Apache). Specjaliści oferują wsparcie techniczne 24/7 dni w tygodniu, wykonywanie kopii zapasowych oraz certyfikat Let`s Encrypt w cenie hostingu. Zapraszamy do skorzystania z usług naszych specjalistów: https://www.kru.pl/wordpress.php

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Hosting bez kruczków: po czym rozpoznasz dobrego dostawcę usług?

  Marzysz o stworzeniu własnego miejsca w sieci? Chcesz zaprezentować swoje portfolio, blog albo sprzedawać własne produkty? A może już miałeś własną stronę, ale nie byłeś zadowolony z usługi? Sprawdź, jak wybrać godnego zaufania dostawcę hostingu, który działa bez kruczków. Gdy jesteś w sklepie i przeglądasz produkty, szukasz czegoś, co zrobi na Tobie dobre wrażenie. Wprawi […]

 • Strony www i blogi

  Core Web Vitals: czym są i jaki mają wpływ na SEO?

  W maju 2020 roku Google poinformował o wprowadzeniu Core Web Vitals, czyli wskaźników, które są nowym czynnikiem rankingowym. Sprawdź, na czym polega aktualizacja Google i w jaki sposób zmiany wpłyną na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania.  Już niebawem Google szykuje aktualizację, której celem jest wzmocnienie jakości, szybkości działania i czytelności witryn internetowych. Będzie to […]

 • Strony www i blogi

  Strona www na WordPressie 5.7: poznaj najnowszą aktualizację

  WordPress stale się rozwija, oferując elastyczność i bezpieczeństwo korzystania. 9 marca 2021 roku została ogłoszona najnowsza wersja WordPressa. To pierwsza z trzech aktualizacji zaplanowana na obecny rok. Wersja Esperanza przynosi sporo zmian na lepsze. Sprawdź. WordPress obsługuje ponad 40% stron internetowych. To jeden z najpopularniejszych CMS, bardzo intuicyjnych w obsłudze. WordPress jest wciąż ulepszany i […]