Najnowsza wersja WordPress 5.3_ czym się różni od pozostałych_

Najnowsza wersja WordPress 5.3: czym się różni od pozostałych?

12 listopada 2019 opublikowano najnowszą odsłonę WordPress 5.3. Użytkownicy mają do dyspozycji wiele ulepszeń w zakresie projektowania treści, nowy motyw, a także szybsze ładowanie najpopularniejszego systemu zarządzania treścią i ustawienia związane z bezpieczeństwem użytkowników. 

WordPress 5.3 to ostatnia ważna wersja najsłynniejszego systemu zarządzania treścią, wydana w 2019 roku. Ma ona również tę zaletę, że zbiera dotychczasowe 13 aktualizacji WordPress Gutenberg. Dlatego nawet w przypadku nieaktualizowania systemu, instalacja do najnowszej wersji zapewni prawidłowe działanie wszystkich wtyczek.  

Co ciekawe, każda wersja tego CMS zyskała nazwę na cześć muzyków jazzowych, których uwielbiali założyciele systemu. Najnowsza odsłona WordPress nazywa się “Kirk” na cześć Rahsaana Rolanda Kirka, słynnego i ekscentrycznego multinstrumentalisty jazzowego.  

WordPress 5.3: ulepszenia 

Szybsze ładowanie. Kompatybilność z PHP 7.4, które zostanie udostępnione 28 listopada 2019. Ta nowość sprawi, że WordPress będzie bardziej wydajny. Oprócz tego zoptymalizowano kod tak, aby przyspieszyć ładowanie WordPress o około 1 sekundę. 

Nowy domyślny motyw (Twenty Twenty). Wyróżnia się elastycznością i użytecznością. Ma formę szablonu jednokolumnowego, który można dopasować do każdego typu działalności w sieci, oferując interesujące i różnorodne wpisy. Nie ma tu opcji dodania standardowego sidebaru. Widgety dodaje się na samym dole strony. Pełna szerokość dobrze współpracuje z edytorem bloków (poniżej opis) oraz wtyczkami do budowy podstrony.  

Motyw WordPress Twenty Twenty

Poprawa funkcjonalności. W edytorze pojawiła się: 

 • opcja bloków grupy, która pozwala tworzyć zaawansowane szablony bloków, a tym szerokie wyrównania i kolory tła
Blok grupy
 • blok kolumn: tworzenie niestandardowego układu kolumn, które w intuicyjny sposób można dostosować do własnych potrzeb.
Blok kolumn
 • Ulepszony blok tabeli: nowość umożliwia wybór i tworzenie różnych szablonów tabel oraz ich konfigurację. Można dostosować szerokość tekstu w kolumnach, zmienić kolor tła i styl  
Tabela
 • Ulepszony blok galerii i przesyłanie obrazów: najbardziej widoczna zmiana to przestawienie kolejności obrazków w bloku galerii poprzez kliknięcie, a nie przechodzenie do widoku mulitmediów.   
Dodawanie obrazków

Aktualizacja informacji o stanie witryny. Poprzednia wersja WordPress 5.2, dodała ważną aktualizację narzędzia Site Health, które pokazuje techniczne informacje o witrynie, dzięki którym administratorzy mogą rozwiązać problemy. Aktualizacja WordPress  nie pokazuje już wartości procentowej statusu strony, tylko jedną z dwóch ocen: „Should be improved” (do poprawy) albo „Good” (dobre) wraz z konkretnymi informacjami, co warto poprawić. 

Stan witryny

Weryfikacja adresu e-mail. Do tej pory można było wybrać dowolny adres jako e-mail dla głównego konta admina. Zmiany nie podlegały weryfikacjom. Aktualizacja WordPress 5.3 wymaga weryfikacji nowego adresu mailowego admina. 

Black Week w Kru.pl 

Włącznie do 1 grudnia 2019 w specjalnej cenie domena, hosting oraz certyfikat SSL Positive. Wszystko jedynie po 0,69 zł na rok! Zapraszamy: https://www.kru.pl/blackweek.php 

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Hosting bez kruczków: po czym rozpoznasz dobrego dostawcę usług?

  Marzysz o stworzeniu własnego miejsca w sieci? Chcesz zaprezentować swoje portfolio, blog albo sprzedawać własne produkty? A może już miałeś własną stronę, ale nie byłeś zadowolony z usługi? Sprawdź, jak wybrać godnego zaufania dostawcę hostingu, który działa bez kruczków. Gdy jesteś w sklepie i przeglądasz produkty, szukasz czegoś, co zrobi na Tobie dobre wrażenie. Wprawi […]

 • Strony www i blogi

  Core Web Vitals: czym są i jaki mają wpływ na SEO?

  W maju 2020 roku Google poinformował o wprowadzeniu Core Web Vitals, czyli wskaźników, które są nowym czynnikiem rankingowym. Sprawdź, na czym polega aktualizacja Google i w jaki sposób zmiany wpłyną na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania.  Już niebawem Google szykuje aktualizację, której celem jest wzmocnienie jakości, szybkości działania i czytelności witryn internetowych. Będzie to […]

 • Strony www i blogi

  Strona www na WordPressie 5.7: poznaj najnowszą aktualizację

  WordPress stale się rozwija, oferując elastyczność i bezpieczeństwo korzystania. 9 marca 2021 roku została ogłoszona najnowsza wersja WordPressa. To pierwsza z trzech aktualizacji zaplanowana na obecny rok. Wersja Esperanza przynosi sporo zmian na lepsze. Sprawdź. WordPress obsługuje ponad 40% stron internetowych. To jeden z najpopularniejszych CMS, bardzo intuicyjnych w obsłudze. WordPress jest wciąż ulepszany i […]