Nietypowe domeny

Nietypowe domeny

W Polsce obecnie zarejestrowano blisko 50 000 tysięcy nietypowych domen, czyli new gTLD (generic top-level domains). To wzrost o 181% w porównaniu do 2019. Na świecie furorę robi rozszerzenie: .icu (I see you), zatwierdzono już ponad 5,4 miliona takich adresów internetowych. Jaki jest cel rejestracji tego typu domen? 

Liczba nietypowych domen na świecie sięga 31 852 537. Są to rozszerzenia:  

 • .top, .xyz, .loan, .club, .online, .site, .vip, .icu, .shop oraz .work.  

W Polsce najbardziej popularna to:  

 • .online oraz: .xyz, .ovh, .site, .cloud, .app, .shop, .tech, .club i .art. 

Nietypowe rozszerzenia domen: po co? 

Przyczyny najczęściej są związane z możliwością szybkiego skojarzenia nazwy firmy z rodzajem prowadzonej działalności oraz lepszego pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych. Podobnie działają rozszerzenia .fm (od razu kojarzy się z radiem), .tv (z telewizją). W ten sposób utrwali się świadomość danej marki u konsumenta.  

Obecność .cloud, .app, .tech, wskazuje na dużą popularność firm z branży nowych technologii i chęć wyróżnienia się. Daje to pole manewru, szczególnie w sytuacji, gdy najwięcej domen kończy się na .pl. Może to początek nowych nawyków konsumentów i przyzwyczajanie ich do innych rozszerzeń? 

Domeny nietypowe: troszkę historii 

New gTLD pojawiły się w 2014 za sprawą organizacji ICANN, która nadaje nazwy domen internetowych, zajmuje się ich strukturą oraz sprawuje pieczę nad funkcjonowaniem serwerów DNS na całym świecie. 

Domeny w Kru 

Interesujące i mało znane rozszerzenia domen można znaleźć w Kru. Jesteśmy przedsiębiorstwem, które stworzyło wiele platform hostingowych, zatrudniło pracowników z ogromną wiedzą i doświadczeniem w branży. Nasze domeny zostały wyróżnione najwyższym miejscem w rankingu PC World za ekonomiczność, uczciwość i funkcjonalność. Domeny i hosting w Kru.pl to bezpieczne rozwiązanie, również z uwagi na cenę, wsparcie techniczne, lokalizację serwerów w polskim środowisku oraz unikalną możliwość opłaty za pomocą Bitcoin. 

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Hosting bez kruczków: po czym rozpoznasz dobrego dostawcę usług?

  Marzysz o stworzeniu własnego miejsca w sieci? Chcesz zaprezentować swoje portfolio, blog albo sprzedawać własne produkty? A może już miałeś własną stronę, ale nie byłeś zadowolony z usługi? Sprawdź, jak wybrać godnego zaufania dostawcę hostingu, który działa bez kruczków. Gdy jesteś w sklepie i przeglądasz produkty, szukasz czegoś, co zrobi na Tobie dobre wrażenie. Wprawi […]

 • Strony www i blogi

  Core Web Vitals: czym są i jaki mają wpływ na SEO?

  W maju 2020 roku Google poinformował o wprowadzeniu Core Web Vitals, czyli wskaźników, które są nowym czynnikiem rankingowym. Sprawdź, na czym polega aktualizacja Google i w jaki sposób zmiany wpłyną na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania.  Już niebawem Google szykuje aktualizację, której celem jest wzmocnienie jakości, szybkości działania i czytelności witryn internetowych. Będzie to […]

 • Strony www i blogi

  Strona www na WordPressie 5.7: poznaj najnowszą aktualizację

  WordPress stale się rozwija, oferując elastyczność i bezpieczeństwo korzystania. 9 marca 2021 roku została ogłoszona najnowsza wersja WordPressa. To pierwsza z trzech aktualizacji zaplanowana na obecny rok. Wersja Esperanza przynosi sporo zmian na lepsze. Sprawdź. WordPress obsługuje ponad 40% stron internetowych. To jeden z najpopularniejszych CMS, bardzo intuicyjnych w obsłudze. WordPress jest wciąż ulepszany i […]