Raport: Rynek nazw domeny .pl w Q4 w 2020 roku

NASK przygotował raport dotyczący rynku nazw domen .pl za czwarty kwartał 2020 roku. Liczby są imponujące: zarejestrowano 179 103 nowe nazwy, czyli o ponad 5 tysięcy więcej niż w poprzednim roku. Na koniec kwartału w Rejestrze domeny .pl znajdowało się 2 473 487 aktywnych nazw. 

Od października do grudnia 2020 roku liczba abonentów wzrosła o ponad 6 tysięcy w porównaniu do danych z końca III kwartału ubiegłego roku i wyniosła 1 095 122. Na jednego abonenta przypadały średnio 2,26 nazwy domeny.

W raporcie można znaleźć nowości, czyli cztery nowe statystyki: liczba nazw domeny .pl uwolnionych po wcześniejszym usunięciu, liczba nazw domeny .pl uwolnionych z powodu braku odnowienia, liczba zmian abonenta nazw domeny .pl, liczba odnowionych nazw domeny .pl. Są to dane z Rejestru domeny .pl zamieszczone na www.dns.pl.

Ilustracja: raport NASK Rynek domeny .pl Q4 2020 roku

Transfery domen

Od początku października do końca grudnia 2020 roku wykonanych zostało 31 323 transferów obsługi nazw domeny .pl, średnio 340 dziennie.

Odnowienie domeny na kolejny okres rozliczeniowy

W czwartym kwartale 2020 roku można zaobserwować wzrost wskaźnika odnowień w Rejestrze domeny .pl o 1,69 punktu procentowego. Na koniec grudnia 2020 wynosi on 68,82%.

Ilustracja: raport NASK Rynek domeny .pl Q4 2020 roku

Domeny uwolnione z Rejestru domeny .pl

Ilustracja: raport NASK Rynek domeny .pl Q4 2020 roku

Nowe rejestracje w domenie .pl

W okresie od 1 października do 31 grudnia 2020 roku zarejestrowane zostały 179 103 nowe nazwy, z czego bezpośrednio w domenie .pl 150 676 nazw, w domenach funkcjonalnych 22 151, a 6 276 w domenach regionalnych.

Liczba rejestracji w poszczególnych miesiącach 2020 roku wyniosła: 59 013 w październiku, 63 520 w listopadzie i 56 568 w grudniu.

Abonenci w Rejestrze domeny .pl

W Rejestrze domeny .pl na koniec czwartego kwartału 2020 roku widniało 1 095 122 unikalnych abonentów. Wśród nich 35,46% to osoby fizyczne, a 64,54% organizacje. W porównaniu z trzecim kwartałem 2020 roku liczba abonentów zwiększyła się o 6 069. Jeśli chodzi o lokalizację abonentów domeny .pl, aktywne w DNS nazwy z końcówką .pl w 92,39% pochodzą z Polski, a w 7,61% z pozostałych krajów (USA, Wielka Brytania i in.).

Na koniec grudnia 2020 roku w Rejestrze domeny .pl było 405 361 nazw zabezpieczonych protokołem DNSSEC.

Jakie zmiany następują na rynku domen?

Użytkownik może zarejestrować nazwy w ponad 100 obsługiwanych przez NASK domenach regionalnych. Wlicza się w to domeny zawierające nazwy miejscowości (np. pisz.pl, lezajsk.pl) i krain geograficznych (np. kaszuby.pl, mazury.pl). 

– Potrzeba posiadania adresu internetowego kojarzonego także geograficznie staje się oczywista w przypadku promowania lokalnie nowych usług lub podejmowanych akcji związanych np. z konkretnym miastem. Wartością domeny jest jej unikalność, która daje abonentowi narzędzie cyfrowej identyfikacji z konkretnym miastem lub regionem – mówi Roman Malinowski, dyrektor ds. Rejestru Domen Internetowych.

Domeny regionalne podkreślają identyfikację abonenta z konkretnym miejscem, uwiarygadniają jego działania oraz wzmacniają komunikację wizerunkową. Cena domen regionalnych jest niższa od domen .pl oraz domen funkcjonalnych. Ten trend może być traktowany jako inwestycja w cyfrową przyszłość z jednoczesnym byciem blisko swoich odbiorców.

Przeczytaj cały raport NASK

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Hosting WordPress – czym jest i dlaczego jest potrzebny?

  Zdecydowałeś się na stronę opartą na systemie WordPress? Zatem postaraj się również zapewnić witrynie warunki do niezawodnego, wydajnego działania, dzięki czemu internautom będzie się komfortowo korzystać z Twojej strony WWW, będą bardziej skłonni do konwersji, wysyłania zapytań o ofertę czy też zamawiania produktów. Czym jest hosting WordPress i dlaczego jest Ci potrzebny jako korzystającemu z […]

 • Strony www i blogi

  Hosting WordPress – czym się różni od hostingu Biznes?

  Wybierając usługę hostingową, możesz się spotkać z różnym nazewnictwem. Częstą praktyką jest budowanie serwerów, które są zoptymalizowane pod korzystanie z konkretnego systemu CMS, np. WordPress, ale również innych. Natomiast są i takie usługi hostingowe, które zostały przygotowane tak, aby doskonale sprawdziły się w przypadku różnego rodzaju witryn. Czym różni się hosting WordPress od hostingu Biznes […]

 • Strony www i blogi

  Co to jest hosting?

  Strony WWW są stale do Twojej dyspozycji dzięki temu, że ich pliki są zapisane na serwerach, czyli maszynach z odpowiednim oprogramowaniem, podłączonych do sieci. Czy to oznacza, że jeśli chcesz mieć własną witrynę, to najpierw musisz zainwestować w drogi sprzęt, aplikacje i monitorować, czy z tymi rozwiązaniami wszystko jest w porządku? Nie ma takiej konieczności, […]