Raport: Rynek nazw domeny .pl w Q4 w 2020 roku

NASK przygotował raport dotyczący rynku nazw domen .pl za czwarty kwartał 2020 roku. Liczby są imponujące: zarejestrowano 179 103 nowe nazwy, czyli o ponad 5 tysięcy więcej niż w poprzednim roku. Na koniec kwartału w Rejestrze domeny .pl znajdowało się 2 473 487 aktywnych nazw. 

Od października do grudnia 2020 roku liczba abonentów wzrosła o ponad 6 tysięcy w porównaniu do danych z końca III kwartału ubiegłego roku i wyniosła 1 095 122. Na jednego abonenta przypadały średnio 2,26 nazwy domeny.

W raporcie można znaleźć nowości, czyli cztery nowe statystyki: liczba nazw domeny .pl uwolnionych po wcześniejszym usunięciu, liczba nazw domeny .pl uwolnionych z powodu braku odnowienia, liczba zmian abonenta nazw domeny .pl, liczba odnowionych nazw domeny .pl. Są to dane z Rejestru domeny .pl zamieszczone na www.dns.pl.

Ilustracja: raport NASK Rynek domeny .pl Q4 2020 roku

Transfery domen

Od początku października do końca grudnia 2020 roku wykonanych zostało 31 323 transferów obsługi nazw domeny .pl, średnio 340 dziennie.

Odnowienie domeny na kolejny okres rozliczeniowy

W czwartym kwartale 2020 roku można zaobserwować wzrost wskaźnika odnowień w Rejestrze domeny .pl o 1,69 punktu procentowego. Na koniec grudnia 2020 wynosi on 68,82%.

Ilustracja: raport NASK Rynek domeny .pl Q4 2020 roku

Domeny uwolnione z Rejestru domeny .pl

Ilustracja: raport NASK Rynek domeny .pl Q4 2020 roku

Nowe rejestracje w domenie .pl

W okresie od 1 października do 31 grudnia 2020 roku zarejestrowane zostały 179 103 nowe nazwy, z czego bezpośrednio w domenie .pl 150 676 nazw, w domenach funkcjonalnych 22 151, a 6 276 w domenach regionalnych.

Liczba rejestracji w poszczególnych miesiącach 2020 roku wyniosła: 59 013 w październiku, 63 520 w listopadzie i 56 568 w grudniu.

Abonenci w Rejestrze domeny .pl

W Rejestrze domeny .pl na koniec czwartego kwartału 2020 roku widniało 1 095 122 unikalnych abonentów. Wśród nich 35,46% to osoby fizyczne, a 64,54% organizacje. W porównaniu z trzecim kwartałem 2020 roku liczba abonentów zwiększyła się o 6 069. Jeśli chodzi o lokalizację abonentów domeny .pl, aktywne w DNS nazwy z końcówką .pl w 92,39% pochodzą z Polski, a w 7,61% z pozostałych krajów (USA, Wielka Brytania i in.).

Na koniec grudnia 2020 roku w Rejestrze domeny .pl było 405 361 nazw zabezpieczonych protokołem DNSSEC.

Jakie zmiany następują na rynku domen?

Użytkownik może zarejestrować nazwy w ponad 100 obsługiwanych przez NASK domenach regionalnych. Wlicza się w to domeny zawierające nazwy miejscowości (np. pisz.pl, lezajsk.pl) i krain geograficznych (np. kaszuby.pl, mazury.pl). 

– Potrzeba posiadania adresu internetowego kojarzonego także geograficznie staje się oczywista w przypadku promowania lokalnie nowych usług lub podejmowanych akcji związanych np. z konkretnym miastem. Wartością domeny jest jej unikalność, która daje abonentowi narzędzie cyfrowej identyfikacji z konkretnym miastem lub regionem – mówi Roman Malinowski, dyrektor ds. Rejestru Domen Internetowych.

Domeny regionalne podkreślają identyfikację abonenta z konkretnym miejscem, uwiarygadniają jego działania oraz wzmacniają komunikację wizerunkową. Cena domen regionalnych jest niższa od domen .pl oraz domen funkcjonalnych. Ten trend może być traktowany jako inwestycja w cyfrową przyszłość z jednoczesnym byciem blisko swoich odbiorców.

Przeczytaj cały raport NASK

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Hosting bez kruczków: po czym rozpoznasz dobrego dostawcę usług?

  Marzysz o stworzeniu własnego miejsca w sieci? Chcesz zaprezentować swoje portfolio, blog albo sprzedawać własne produkty? A może już miałeś własną stronę, ale nie byłeś zadowolony z usługi? Sprawdź, jak wybrać godnego zaufania dostawcę hostingu, który działa bez kruczków. Gdy jesteś w sklepie i przeglądasz produkty, szukasz czegoś, co zrobi na Tobie dobre wrażenie. Wprawi […]

 • Strony www i blogi

  Core Web Vitals: czym są i jaki mają wpływ na SEO?

  W maju 2020 roku Google poinformował o wprowadzeniu Core Web Vitals, czyli wskaźników, które są nowym czynnikiem rankingowym. Sprawdź, na czym polega aktualizacja Google i w jaki sposób zmiany wpłyną na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania.  Już niebawem Google szykuje aktualizację, której celem jest wzmocnienie jakości, szybkości działania i czytelności witryn internetowych. Będzie to […]

 • Strony www i blogi

  Strona www na WordPressie 5.7: poznaj najnowszą aktualizację

  WordPress stale się rozwija, oferując elastyczność i bezpieczeństwo korzystania. 9 marca 2021 roku została ogłoszona najnowsza wersja WordPressa. To pierwsza z trzech aktualizacji zaplanowana na obecny rok. Wersja Esperanza przynosi sporo zmian na lepsze. Sprawdź. WordPress obsługuje ponad 40% stron internetowych. To jeden z najpopularniejszych CMS, bardzo intuicyjnych w obsłudze. WordPress jest wciąż ulepszany i […]