Strona internetowa na WordPressie_ od czego zacząć_

Strona internetowa na WordPressie: od czego zacząć?

Szacuje się, że około 30% wszystkich stron internetowych powstało na WordPressie. Ten system zarządzania treścią powstał już w 2003 roku, czyli 16 lat temu! Na początku WordPress służył głównie do pisania blogów, ale potem przeszedł większą ewolucję. Powstały na nim strony internetowe największych marek takich jak Coca Cola, Ebay, LinkedIn, Vogue i in. Jak przygotować własną stronę www?

Elastyczność, intuicyjność i duża funkcjonalność to niekwestionowane zalety najpopularniejszego CMS. Kluczowe jest również to, że WordPress podlega ciągłej aktualizacji, a więc jest bezpieczny oraz można łatwo go dopasować do każdej branży.

Czym jest WordPress?

To popularne oprogramowanie, dostępne w opcji darmowej, stworzonej na publicznej licencji i dostępne dla każdego, oraz płatnej  (CMS, czyli system zarządzania treścią). Drugie rozwiązanie to dobry wybór dla przedsiębiorców, którym zależy na dotarciu do większej liczby użytkowników oraz sprzedaży własnych produktów i usług. Opcja płatna obejmuje koszty domeny i hostingu oraz stworzenia projektu strony internetowej.

WordPress jest przyjaznym CMS, który oferuje dużą liczbę wtyczek, zapewniających nowe funkcje, niebanalne motywy czy też połączenie ze sklepem internetowym (WooCommerce).

Co jest potrzebne, żeby założyć stronę na WordPress?

Zakładając, że wybieramy płatną opcję (WordPress.org), potrzebne będą:

 1. Domena – unikalna nazwa, pod którą będziesz kojarzony jako marka lub sklep internetowy. Warto też zastanowić się nad końcówką domeny („pl” na rynku polskim, „com” lub „eu” na rynkach zagranicznych).
 2. Hosting – miejsce na serwerze, gdzie będą trzymane Twoje pliki. Ważne, aby hosting był szybki (LiteSpeed). Dobrze zdecydować się również na certyfikat SSL (zielona kłódka), która gwarantuje bezpieczeństwo przesyłu informacji drogą elektroniczną, szyfrowanie danych oraz wpływa na pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Te założenia protokołu SSL były celem projektu „HTTPS everywhere” (z 2014 roku). W oficjalnych informacjach od Google można znaleźć informację na temat premiowania stron z certyfikatem SSL.
 3. Instalacja aplikacji WordPress na swoim hostingu (można to zrobić bardzo szybko poprzez Installatron w panelu Direct Admin lub ręcznie, ale trwa to dłużej). W późniejszej kolejności warto wpisać dane dotyczące bazy danych oraz ustawienia bloga (tytuł i opis bloga zgodny z zasadami SEO, czyli maksymalnie na 70 znaków, a opis do 150 znaków. Potrzebne będą jeszcze: adres email, język witryny, strefa czasowa oraz format daty i godziny).
 4. Wdrożenie projektu strony www na WordPressie, czyli motywu oraz wtyczek. Motyw to wygląd strony www i poszczególne sekcje z treścią, miejsce na grafiki czy zdjęcia, rodzaj fontów, wielkość zakładek etc. Dostępne są darmowe motywy, które jednak mają ograniczone pole manewru. W wersji płatnej można zaprojektować stronę dokładnie tak, jak chcemy. Jeśli chodzi o wtyczki, są to rozszerzenia WordPressa, które dodają nowe funkcjonalności.

Jest ich bardzo dużo, np. mogą być związane z bezpieczeństwem, uwolnieniem strony od SPAMU, szybkością działania WordPressa, wyglądem social mediów, grafiki czy też obecnością komentarzy na stronie internetowej. Więcej na ten temat w osobnym wpisie.

Zakładanie strony na WordPress: na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kluczowe jest dbanie o optymalizację strony w wynikach wyszukiwania, czyli wybór odpowiednich słów kluczowych, nagłówków w treści strony, opisach zdjęć, grafik, a także dbanie o linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne. Ważna jest tutaj instalacja wtyczki Yoast SEO.

Kolejną, istotną kwestią jest analiza statystyk strony w Google Analytics: wejść i wyjść ze strony, czasu, w jakim użytkownik na niej przebywa, analiza współczynnika odrzuceń i pozostałych parametrów. Pozwoli to monitorować konwersję i reagować na różne zmiany.

Hosting WordPress w Kru.pl

Hosting w KRU.PL to gwarancja bezpieczeństwa (zgodność z RODO, certyfikaty SSL i SLA), szybkości (LiteSpeed) i sprawności (dyski NVMe). Wykonujemy kopie zapasowe i oferujemy wsparcie techniczne 24/7. Wszystkie usługi oferujemy w chmurze i posiadamy własne klasy adresowe IP. Mamy duże doświadczenie na rynku usług hostingowych i serdecznie zapraszamy do skorzystania z Hostingu WordPress: https://www.kru.pl/wordpress.php

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Tani i dobry hosting – czy to możliwe?

  Obecnie wybór dobrego, a jednocześnie taniego hostingu to nie lada wyzwanie. Ofert z wielu rozmaitych firm hostingowych, czy mniejszych, czy tych bardziej znanych na rynku mamy wiele. Z każdej strony jesteśmy kuszeni najniższymi cenami i zarazem najlepszą jakością. Tak naprawdę na jakość przedkłada się wiele czynników, dlatego do wyboru odpowiedniego hostingu powinniśmy podejść z ostrożnością […]

 • Domena .PL_ ciekawostki
  Strony www i blogi

  Domena .pl: ciekawostki

  Rozszerzenie domeny .pl jest najpopularniejsze i najczęściej wybierane przez właścicieli stron internetowych. Krajowa domena istnieje już 30 lat i jej pozycja wciąż rośnie. Liczba rejestracji tego rozszerzenia to blisko 2,3 miliony adresów internetowych.

 • Blog_ jak zaprojektować wpis, aby był chętniej czytany_
  Strony www i blogi

  Blog: jak zaprojektować wpis, aby był chętniej czytany?

  Prowadzenie bloga firmowego ma duży wpływ na pozycjonowanie i budowanie pozycji eksperta. Istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo, że trafisz do potencjalnych klientów, którzy podzielą się Twoim artykułem z innymi. Jak zaprojektować wpis na blog, aby dotarł do większej liczby osób?