Strona www na WordPressie 5.7: poznaj najnowszą aktualizację

WordPress stale się rozwija, oferując elastyczność i bezpieczeństwo korzystania. 9 marca 2021 roku została ogłoszona najnowsza wersja WordPressa. To pierwsza z trzech aktualizacji zaplanowana na obecny rok. Wersja Esperanza przynosi sporo zmian na lepsze. Sprawdź.

WordPress obsługuje ponad 40% stron internetowych. To jeden z najpopularniejszych CMS, bardzo intuicyjnych w obsłudze. WordPress jest wciąż ulepszany i rozwijany. Najnowsza wersja przynosi użytkownikom większą przejrzystość obsługi, wydajność oraz optymalizację, które pomagają zwiększyć ruch na stronie.

Edytor Gutenberg łatwiejszy w użyciu

Najnowsza aktualizacja WordPressa nazywa się Esperanza od nazwiska Esperanzy Spalding, amerykańskiej wokalistki i kontrabasistki jazzowej, laureatki Grammy. Jakie zmiany czekają na użytkowników?

 • regulacja rozmiaru czcionki w większej liczbie bloków, w tym w bloku listy, kodu oraz ikon społecznościowych. User może również ustawić niestandardowy kolor ikon social mediów,
 • bloki o pełnej wysokości. W poprzedniej wersji Gutenberga część bloków zawierała opcję wypełnienia całej szerokości ekranu. Najnowsza aktualizacja umożliwia rozciągnięcie pionowe bloku. Wtedy można wypełnić blok całą wysokością ekranu,
 • Bloki wielokrotnego użycia, które są bardziej stabilne i intuicyjne w użyciu. Bloki są automatycznie zapisywane po kliknięciu przycisku Aktualizuj,
 • Przeciąganie i upuszczanie (drag and drop) przy wstawianiu. Można przeciągać i upuszczać bloki i wzorce bloków z insertera (kolumny po lewej stronie) bezpośrednio do swojego wpisu [ilustracja na górze].

Prostsza migracja z HTTP do HTTPS na stronie

Istnieje możliwość przełączenia trybu HTTP na HTTPS poprzez jedno kliknięcie. W poprzednich wersjach trzeba było tego dokonać m.in. za pomocą dodatkowych wtyczek. Obecnie WordPress sam aktualizuje adresy URL na całej stronie.

Prostsza paleta kolorów

Nowa paleta kolorów łączy wszystkie kolory dostępne w kodzie źródłowym WordPressa do 7 podstawowych kolorów i gamy 56 odcieni. Spełniają one zalecany współczynnik kontrastu w stosunku do białego i czarnego.

Celem tej zmiany jest ułatwienie zespołom podejmowania decyzji projektowych oraz zachęcenie twórców motywów i wtyczek do integracji ich produktów z rdzeniem WordPressa.

Ilustracja: paleta kolorów WordPressa

Zmiany programistyczne

Leniwe ładowanie iframe`ów – kluczowe dla witryn z dużą liczbą plików multimedialnych

To technika optymalizacyjna, która sprawia, że ładowanie tzw. niekrytycznych zasobów jest odraczane aż do chwili ich pojawienia się na ekranie. Jeśli witryna zawiera wiele plików multimedialnych, taka zmiana usprawnia korzystanie z witryny.

Aktualizacja jQuery – większa wydajność WordPressa

jQuery to biblioteka, której celem jest ułatwienie korzystania z JavaScript. Do tej pory wersje jQuery były nieco przestarzałe, obecnie jest zaktualizowana. Nowinka zapewni szybsze działanie i mniejszą inwazyjność WordPressa. Warto przed dokonaniem aktualizacji pamiętać o kopii zapasowej danych. 

Nowe API dla robotów – lepsze indeksowanie witryny

Metatag ‘robots’ to element strony, którego zadaniem jest poinformowanie robotów wyszukiwarek, w jaki sposób mają skanować i indeksować witrynę. Dostęp do niego jest zawarty w kodzie HTML w sekcji <head> lub w formie pliku robots.txt. Efektem wprowadzenia aktualizacji jest możliwość wyświetlania większych podglądów obrazów, a to sprzyja zwiększeniu ruchu na stronie.

WordPress 5.7. – szybkość i funkcjonalność korzystania

Wprowadzone nowinki w WordPressie 5.7. ułatwiają użytkownikom korzystanie z narzędzia oraz sprawiają, że praca staje się bardziej przejrzysta, intuicyjna oraz bezpieczna. Strona oparta o najnowszą aktualizację jest bardziej wydajna i lepiej zoptymalizowana. Ulepszenia są korzystne dla użytkowników CMS oraz dla współtwórców WordPressa. 

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Hosting WordPress – czym jest i dlaczego jest potrzebny?

  Zdecydowałeś się na stronę opartą na systemie WordPress? Zatem postaraj się również zapewnić witrynie warunki do niezawodnego, wydajnego działania, dzięki czemu internautom będzie się komfortowo korzystać z Twojej strony WWW, będą bardziej skłonni do konwersji, wysyłania zapytań o ofertę czy też zamawiania produktów. Czym jest hosting WordPress i dlaczego jest Ci potrzebny jako korzystającemu z […]

 • Strony www i blogi

  Hosting WordPress – czym się różni od hostingu Biznes?

  Wybierając usługę hostingową, możesz się spotkać z różnym nazewnictwem. Częstą praktyką jest budowanie serwerów, które są zoptymalizowane pod korzystanie z konkretnego systemu CMS, np. WordPress, ale również innych. Natomiast są i takie usługi hostingowe, które zostały przygotowane tak, aby doskonale sprawdziły się w przypadku różnego rodzaju witryn. Czym różni się hosting WordPress od hostingu Biznes […]

 • Strony www i blogi

  Co to jest hosting?

  Strony WWW są stale do Twojej dyspozycji dzięki temu, że ich pliki są zapisane na serwerach, czyli maszynach z odpowiednim oprogramowaniem, podłączonych do sieci. Czy to oznacza, że jeśli chcesz mieć własną witrynę, to najpierw musisz zainwestować w drogi sprzęt, aplikacje i monitorować, czy z tymi rozwiązaniami wszystko jest w porządku? Nie ma takiej konieczności, […]