Strona www na WordPressie 5.7: poznaj najnowszą aktualizację

WordPress stale się rozwija, oferując elastyczność i bezpieczeństwo korzystania. 9 marca 2021 roku została ogłoszona najnowsza wersja WordPressa. To pierwsza z trzech aktualizacji zaplanowana na obecny rok. Wersja Esperanza przynosi sporo zmian na lepsze. Sprawdź.

WordPress obsługuje ponad 40% stron internetowych. To jeden z najpopularniejszych CMS, bardzo intuicyjnych w obsłudze. WordPress jest wciąż ulepszany i rozwijany. Najnowsza wersja przynosi użytkownikom większą przejrzystość obsługi, wydajność oraz optymalizację, które pomagają zwiększyć ruch na stronie.

Edytor Gutenberg łatwiejszy w użyciu

Najnowsza aktualizacja WordPressa nazywa się Esperanza od nazwiska Esperanzy Spalding, amerykańskiej wokalistki i kontrabasistki jazzowej, laureatki Grammy. Jakie zmiany czekają na użytkowników?

 • regulacja rozmiaru czcionki w większej liczbie bloków, w tym w bloku listy, kodu oraz ikon społecznościowych. User może również ustawić niestandardowy kolor ikon social mediów,
 • bloki o pełnej wysokości. W poprzedniej wersji Gutenberga część bloków zawierała opcję wypełnienia całej szerokości ekranu. Najnowsza aktualizacja umożliwia rozciągnięcie pionowe bloku. Wtedy można wypełnić blok całą wysokością ekranu,
 • Bloki wielokrotnego użycia, które są bardziej stabilne i intuicyjne w użyciu. Bloki są automatycznie zapisywane po kliknięciu przycisku Aktualizuj,
 • Przeciąganie i upuszczanie (drag and drop) przy wstawianiu. Można przeciągać i upuszczać bloki i wzorce bloków z insertera (kolumny po lewej stronie) bezpośrednio do swojego wpisu [ilustracja na górze].

Prostsza migracja z HTTP do HTTPS na stronie

Istnieje możliwość przełączenia trybu HTTP na HTTPS poprzez jedno kliknięcie. W poprzednich wersjach trzeba było tego dokonać m.in. za pomocą dodatkowych wtyczek. Obecnie WordPress sam aktualizuje adresy URL na całej stronie.

Prostsza paleta kolorów

Nowa paleta kolorów łączy wszystkie kolory dostępne w kodzie źródłowym WordPressa do 7 podstawowych kolorów i gamy 56 odcieni. Spełniają one zalecany współczynnik kontrastu w stosunku do białego i czarnego.

Celem tej zmiany jest ułatwienie zespołom podejmowania decyzji projektowych oraz zachęcenie twórców motywów i wtyczek do integracji ich produktów z rdzeniem WordPressa.

Ilustracja: paleta kolorów WordPressa

Zmiany programistyczne

Leniwe ładowanie iframe`ów – kluczowe dla witryn z dużą liczbą plików multimedialnych

To technika optymalizacyjna, która sprawia, że ładowanie tzw. niekrytycznych zasobów jest odraczane aż do chwili ich pojawienia się na ekranie. Jeśli witryna zawiera wiele plików multimedialnych, taka zmiana usprawnia korzystanie z witryny.

Aktualizacja jQuery – większa wydajność WordPressa

jQuery to biblioteka, której celem jest ułatwienie korzystania z JavaScript. Do tej pory wersje jQuery były nieco przestarzałe, obecnie jest zaktualizowana. Nowinka zapewni szybsze działanie i mniejszą inwazyjność WordPressa. Warto przed dokonaniem aktualizacji pamiętać o kopii zapasowej danych. 

Nowe API dla robotów – lepsze indeksowanie witryny

Metatag ‘robots’ to element strony, którego zadaniem jest poinformowanie robotów wyszukiwarek, w jaki sposób mają skanować i indeksować witrynę. Dostęp do niego jest zawarty w kodzie HTML w sekcji <head> lub w formie pliku robots.txt. Efektem wprowadzenia aktualizacji jest możliwość wyświetlania większych podglądów obrazów, a to sprzyja zwiększeniu ruchu na stronie.

WordPress 5.7. – szybkość i funkcjonalność korzystania

Wprowadzone nowinki w WordPressie 5.7. ułatwiają użytkownikom korzystanie z narzędzia oraz sprawiają, że praca staje się bardziej przejrzysta, intuicyjna oraz bezpieczna. Strona oparta o najnowszą aktualizację jest bardziej wydajna i lepiej zoptymalizowana. Ulepszenia są korzystne dla użytkowników CMS oraz dla współtwórców WordPressa. 

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Hosting bez kruczków: po czym rozpoznasz dobrego dostawcę usług?

  Marzysz o stworzeniu własnego miejsca w sieci? Chcesz zaprezentować swoje portfolio, blog albo sprzedawać własne produkty? A może już miałeś własną stronę, ale nie byłeś zadowolony z usługi? Sprawdź, jak wybrać godnego zaufania dostawcę hostingu, który działa bez kruczków. Gdy jesteś w sklepie i przeglądasz produkty, szukasz czegoś, co zrobi na Tobie dobre wrażenie. Wprawi […]

 • Strony www i blogi

  Core Web Vitals: czym są i jaki mają wpływ na SEO?

  W maju 2020 roku Google poinformował o wprowadzeniu Core Web Vitals, czyli wskaźników, które są nowym czynnikiem rankingowym. Sprawdź, na czym polega aktualizacja Google i w jaki sposób zmiany wpłyną na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania.  Już niebawem Google szykuje aktualizację, której celem jest wzmocnienie jakości, szybkości działania i czytelności witryn internetowych. Będzie to […]

 • Strony www i blogi

  Jak dodać stronę na WordPressie do wyszukiwarki na Google?

  Czy Twoja witryna nie wyświetla się w wynikach wyszukiwania Google`a? A może chcesz wypromować nową stronę? Dodanie strony internetowej do wyszukiwarki Google`a to początek działań SEO. Sprawdź, jak to zrobić. Roboty Google`a najczęściej automatycznie wychwytują nowe witryny i indeksują je. A co, jeśli Twoja strona nie pojawia się w wynikach wyszukiwania? Tracisz bardzo wiele, bo […]