Zarabianie w Internecie_ jak się za to zabrać_

Zarabianie w Internecie: jak się za to zabrać?

Tylko w 2019 roku w Polsce na freelance pracowało pół miliona ludzi (ponad 9 milionów). Zdalna praca w wolnym zawodzie to coraz częściej wybierana perspektywa. Czego potrzebujemy, żeby dobrze zarabiać w sieci? 

Pracę zdalną w USA wybiera aż 57 milionów Amerykanów. Te statystyki mają tendencję rosnącą, szczególnie motywowaną sytuacją gospodarczą (koronawirus, który może trwale zmienić korzystanie, dostęp do usług, produktów). W obecnych czasach bardziej opłacalna staje się praca freelancera niż zatrudnienie na etacie. Oczywiście wiele zależy od branży, w której funkcjonujemy, nie każdy może pracować całkiem zdalnie. Mimo tego nasze porady mogą okazać się przydatne dla tych, którzy będą chcieli sobie rozwinąć swoją działalność, dorobić sobie lub zacząć działać hobbystycznie pod własną domeną.  

Praca w sieci: na czym zarabiać? 

Najważniejsze jest zadanie sobie pytań: co lubisz i potrafisz robić oraz kto mógłby chcieć za to zapłacić? Jeśli jeszcze do końca nie potrafisz tego określić, nic straconego. Warto sprawdzić nasze propozycje pracy w sieci.  

Sposoby zarabiania w Internecie 

 • Zarabianie na usługach, tzw. freelancing. Do tej kategorii można zaliczyć: budowanie stron internetowych, grafika, copywriting, usługi video, fotografia, PR, tłumaczenia, usługi IT (administrator IT, programista etc.). Zarówno popyt, jak i podaż są znaczące, ale potrzeba trochę czasu i zbudowania wizerunku eksperta, żeby za swoje usługi dostawać duże pieniądze. Od początku jednak jest możliwe utrzymywanie się w ten sposób. 
 • Biznes oparty na wiedzy (produkty cyfrowe): e-booki, kursy online, webinary, zeszyty ćwiczeń, ale również autorska muzyka, pluginy do WordPressa, szablony stron www czy też fotografie w bankach zdjęć. To doskonały sposób na skalowanie dochodu (każdą z tych rzeczy robi się raz, a potem można sprzedawać je w większej liczbie). Trudno jednak zaczynać od tego punktu, chyba że jest się znanym z wcześniejszych działań i mamy pewność, że odbiorcy kupią nasze produkty. W przeciwnym przypadku warto włożyć trochę wysiłku w promocję, płatną reklamę i dzielenie się wartościowymi treściami. Wtedy efekt również zostanie osiągnięty. 
 • Pieniądze z zasięgów (influencer marketing) – twórca treści w sieci współpracuje z daną marką, ale może oprócz tego zarabiać również na produktach/usługach, czy też mieć własną markę i sprzedawać np. produkty odzieżowe. Progiem wejścia jest zbudowanie dość dużej rozpoznawalności albo znalezienie niszy. Influencer marketing to ogromny potencjał, ponieważ takie osoby mają duży wpływ na swoich odbiorców, często większy niż media. Minusem jest dość duża konkurencja.  
 • Zarabianie na produktach fizycznych – prowadzenie np. sklepu internetowego. Wiele zależy od tego, w jakim punkcie jesteśmy: czy to sklep tworzony zupełnie od zera? A może tworzymy właśnie wersję online sklepu stacjonarnego? Dobór działań będzie zależny od tego, w jakim punkcie się znajdujemy. Zbudowanie całego e-commerce od podstaw wymaga trochę czasu, pieniędzy i energii, lecz staje się coraz bardziej opłacalnym sposobem zarabiania. W trakcie kwarantanny w zasadzie trudno robić zakupy gdzieś indziej… Najbardziej potrzebujemy spożywki, artykułów farmaceutycznych, edukacyjnych, rozrywki, ale również … maszynek do golenia dla psów. Warto przeanalizować rynek, własne zasoby energii, czasu i pieniędzy i podjąć decyzję.  
 • Pozostałe formy (np. Marketing afiliacyjny – prowizja od zakupionego na naszej stronie www produktu) – dodatkowy zarobek i sposób na przetestowanie biznesu. Jeśli ktoś kupi od nas (cudzy) produkt, istnieje szansa, że możemy również sprzedać własny.  

Zlecenia na usługi można znaleźć w sieci na wielu różnych stronach oraz w social mediach. Wystarczy wpisać frazę: zlecenia + branżę. Jeśli czujemy, że nie mamy jeszcze wystarczających kompetencji w jakiejś dziedzinie, warto wziąć udział w konkretnym kursie, kupić dany produkt. To pozwoli nie tylko się dokształcić, ale również sprawdzić stosowane metody promocji i sprzedaży. 

Praca zdalna: od czego zacząć? 

Tę część możemy pogrupować w kilka punktów: 

 1. Gdy już wiemy, czym chcemy się zajmować, warto powrócić nieco do podstaw, czyli poznania swoich mocnych i słabych stron oraz zainteresowań i zdolności. Jeśli czegoś wcześniej nie robiliśmy, możemy mieć mgliste pojęcie na ten temat. Poza tym to, czy się w tym odnajdziemy, okaże się “w praniu”. Oczywiście popełnimy wiele błędów, ponieważ bez tego nie sposób niczego osiągnąć. Aby jednak nie tracić czasu na starcie, możemy od razu przygotować sobie analizę SWOT, która pomoże dookreślić słabe i mocne strony. Warto też przypomnieć sobie, co uwielbialiśmy robić w dzieciństwie. Czy dawne pasje można jakoś sprzedać? Jest na to rynek? Czy ktoś już to robi? Jeśli tak, to w jakiej formie? Jak można się wyróżnić?  
 2. Nie obejdzie się również bez uproszczonego biznesplanu, np. Business Model Canvas. To wszystko przyda się do ustalenia strategii działania w e-biznesie, zaczynając od prostych rzeczy, np. określenia godzin i miejsca pracy poprzez sposób komunikacji z klientami, dostarczanie usług/produktów, wyceny, wykorzystanie danego modelu biznesowego aż po promocję. Wspomniany biznesplan oraz instrukcje wypełniania można znaleźć w Internecie. 
 3. Niezależnie od tego, czy dopiero próbujemy, czy też zajmujemy się freelancingiem od dawna, zawsze warto inwestować w promocję. Własna strona www czy blog przynoszą różnorodne korzyści, to świetny sposób na budowę świadomości marki, pozyskiwanie ruchu oraz wszechstronny rozwój i zdobywanie kontaktów. W momencie wypromowania witryny, można zacząć sprzedawać. Wtedy zamiast dylematu: gdzie są klienci, sami zapukają do Twoich drzwi.  

Dobry hosting na świetnych warunkach! 

Jeszcze tylko do 12 kwietnia oferujemy hosting na 5 lat w cenie 1 roku! Skorzystaj! 

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Strony www i blogi

  Hosting bez kruczków: po czym rozpoznasz dobrego dostawcę usług?

  Marzysz o stworzeniu własnego miejsca w sieci? Chcesz zaprezentować swoje portfolio, blog albo sprzedawać własne produkty? A może już miałeś własną stronę, ale nie byłeś zadowolony z usługi? Sprawdź, jak wybrać godnego zaufania dostawcę hostingu, który działa bez kruczków. Gdy jesteś w sklepie i przeglądasz produkty, szukasz czegoś, co zrobi na Tobie dobre wrażenie. Wprawi […]

 • Strony www i blogi

  Core Web Vitals: czym są i jaki mają wpływ na SEO?

  W maju 2020 roku Google poinformował o wprowadzeniu Core Web Vitals, czyli wskaźników, które są nowym czynnikiem rankingowym. Sprawdź, na czym polega aktualizacja Google i w jaki sposób zmiany wpłyną na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania.  Już niebawem Google szykuje aktualizację, której celem jest wzmocnienie jakości, szybkości działania i czytelności witryn internetowych. Będzie to […]

 • Strony www i blogi

  Strona www na WordPressie 5.7: poznaj najnowszą aktualizację

  WordPress stale się rozwija, oferując elastyczność i bezpieczeństwo korzystania. 9 marca 2021 roku została ogłoszona najnowsza wersja WordPressa. To pierwsza z trzech aktualizacji zaplanowana na obecny rok. Wersja Esperanza przynosi sporo zmian na lepsze. Sprawdź. WordPress obsługuje ponad 40% stron internetowych. To jeden z najpopularniejszych CMS, bardzo intuicyjnych w obsłudze. WordPress jest wciąż ulepszany i […]