Kobiety w IT_ zawód przyszłości

Kobiety w IT: zawód przyszłości

Kierunki i kursy informatyczne cieszą się dużym powodzeniem, a od jakiegoś czasu zaczęły się nimi interesować również kobiety. Świat nowych technologii przeobraża się i coraz więcej pań ma realny wpływ na rozwój branży, bo aż 63% z nich pracuje przy rozwoju oprogramowania. Kim są kobiety w IT i dlaczego mówi się o tym coraz więcej? 

Pierwszymi kobietami w IT, a właściwie programistkami, były: Kay McNulty, Jean Jennings, Betty Snyder, Marlyn Wescoff, Fran Bilas oraz Ruth Lichterman. Pracowały one nad oprogramowaniem jednego z pierwszych komputerów ENIAC w latach 50. w USA. Wtedy praca programisty była pojmowana nieco inaczej niż dziś, chodziło o ręczne kalkulacje, które służyły celom wojskowym, np. obliczaniu trajektorii lotu pocisków dla armii czy też przewidywaniu pogody. Programowanie było wtedy nużącą czynnością i niezbyt dobrze płatną. Eksperci nie przewidzieli, w jakim kierunku pójdzie ta dziedzina IT. Potem, wraz z rozwojem programowania, uznano, że będzie ono bardziej właściwe dla mężczyzn. Niebagatelne znaczenie w tym procesie miały też stereotypy, które pojawiały się w mediach i kulturze. Potem doszła do tego kultura gier komputerowych (która wtedy wymagała umiejętności wpisywania określonych komend), która pogłębiała te dysproporcje.  

Branża IT korzystna dla kobiet 

Obecnie zdajemy sobie sprawę, że praca w IT nie zależy od płci, ale kompetencji. Te zaś można stale podnosić nie tylko na studiach, ale również na specjalistycznych kursach. Pracy w obszarze IT nie brakuje, a kobiety są do niej również zachęcane, i jak pokazują statystyki, są z niej zadowolone. 72% z nich deklaruje satysfakcję z pracy, również z powodu elastyczności pracy, dobrych zarobków, możliwości rozwoju oraz szansy połączenia jej z innymi obowiązkami. Badania pokazują również, że kobiety odnajdują się w tej pracy ze względu kompetencje oraz dobre umiejętności interpersonalne i wprowadzanie harmonii do zespołów. Najczęściej wykazują również zdolność do poszukiwania wielu możliwych rozwiązań i empatię. To dobrze koegzystuje z kompetencjami i umiejętnościami mężczyzn, którzy często mają jasno wytyczoną ścieżkę działania i nie chcą z niej zbaczać.  

Kim są kobiety w IT? 

Średnia wieku respondentek pracujących w IT wynosi 29 lat. Mają one wykształcenie ekonomiczne, techniczne, prawnicze oraz humanistyczne. Większość z nich uczy się zawodu poprzez kursy online i praktyki, które pozwalają uzyskać wymagane kompetencje. Zajmują stanowiska: 

 • Specjalistyczne (76,5%) 
 • 37,6 proc. z nich pracuje jako software developer 
 • 19,6 proc. na stanowisku testera oprogramowania.  

Na pytanie, jakie wymieniłyby sukcesy na polu IT, kobiety w 2018 odpowiedziały: 

 • rozwój produktu – ten czynnik wskazało 43% kobiet z korporacji i 57% z MŚP 
 • zarządzanie zespołem (kolejno 35 i 34%). 

Kobiety pracują w IT najczęściej w korporacjach w Warszawie oraz w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście. Wykazują mniejszą chęć do zmiany miejsca zamieszkania niż mężczyźni. Rynek IT stoi zatem otworem przed pracownikami każdej płci i często daje więcej wartości niż praca poza branżą.  

Źródła: 

Kobiety w IT, raport 2018, SWResearch 

Dołącz do dyskusji

Ostatnie wpisy z tej kategorii

 • Technologie

  Telemedycyna, czyli połączenie IT i medycyny

  Rozwój telemedycyny zaczął się na długo przed pandemią, ale to właśnie 2020 rok okazał się przełomowy dla tej branży. W tym okresie usługi telemedyczne, czyli narzędzia do zdalnego leczenia i e-konsultacje z lekarzem zwiększyły swoje znaczenie. W trakcie trwającego kolejnego lockdownu zapotrzebowanie na tego typu usługi prawdopodobnie będzie rosło.  Czy nowe technologie i medycyna mogą […]

 • Aktualności

  Najbardziej inspirujące kobiety w IT

  Obalamy mit, że nowe technologie to branża jedynie „męska”. Kobiety pełnią ważne stanowiska w IT, a informatyka i telekomunikacja to coraz częściej wybierany przez nich kierunek kursów i studiów. Praca w branży się opłaca, a udowadniają to przykłady najbardziej inspirujących kobiet w IT . Sprawdź. Gdy myślisz o “silnych” nazwiskach kojarzonych z nowymi technologiami, mogą […]

 • Technologie

  Strona internetowa: jakie technologie sprawiają, że wczytuje się błyskawicznie?

  Jeśli prowadzisz sklep internetowy, portal lub blog, na pewno zależy Ci na szybkim ładowaniu witryny. Dzięki temu więcej osób w krótkim czasie będzie miało szansę zapoznać się z Twoją stroną. Jeśli zdobędziesz sobie zaufanie, zbudujesz autorytet, a wtedy znajdziesz się wysoko w Google. W osiągnięciu tego celu pomogą odpowiednie technologie LiteSpeed, LSCache, HTTP/3 oraz serwer […]